Müfettişlerin kişilik özellikleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir kamu bankası uygulaması
A study on the relationship between personal traits and organizational commitment levels: A state-owned bank application
  1. Tez No: 379103
  2. Yazar: BURCU TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma kapsamında; yüksek hiyerarşik yapıya sahip bir kamu bankasında çalışan müfettişlerin gönüllü katılımı ile Kişilik Özellikleri ile Örgütsel Bağlılık boyutları arasındaki ilişkilerin incelenmesi hedeflenmiştir. İnceleme için gerekli verinin toplanması amacıyla hazırlanan anket 154 müfettiş tarafından gönüllü olarak doldurulmuştur. Anket sonuçları SPSS 19 programında istatistiki metodlar kullanılarak incelenmiştir. Katılımcıların Kişilik Özellikleri ile Örgütsel Bağlılık boyutları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için faktör, korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Ayrıca, araştırma kapsamında olmamasına rağmen katılımcıların demografik özelliklerinin Örgütsel Bağlılık boyutlarına etkisi Mann – Whitney U ve Kruskall – Walls analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda; Dışa Dönüklük – Devam Bağlılığı arasında ters yönlü, Deneyime Açıklık – Devam Bağlılığı arasında ters yönlü, Duygusal İstikrar – Devam Bağlılığı arasında aynı yönlü, Öz Disiplin – Duygusal Bağlılık arasında aynı yönlü ve Öz Disiplin – Normatif Bağlılık arasında aynı yönlü ilişki bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda diğer değişken çiftleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Demografik özelliklerden sadece çalışma süresinin Örgütsel Bağlılık boyutları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of the research is to find out if there is any relationship between the personal traits and organizational commitment levels of volunteered inspectors working at a state-owned bank with a high hierarchical structure. The polls prepared for the research to gather the required data are filled by each one of 154 inspectors voluntarily. Data gathered from the polls are analyzed using the SPSS 19 software. For seeking any relationships between the personal traits and organizational commitment levels; factor, correlation and regression analyse methods are applied. Moreover, despite not being in the research's scope, effect of demographic properties of the participants on the level of organizational commitment are examined by Mann – Whitney U and Kruskall – Walls analysis. The results showed that; Extraversion – Continuance Commitment have negative, Openness to Experience – Continuance Commitment have negative, Emotional Stability – Continuance Commitment have positive, Conscientiousness – Emotional Stability have positive, Conscientiousness – Normative Commitment have positive relations. Among the other variable couples no meaningful relationship determined by statistical measures. Among the demographic properties only the Working Period influences the organizational commitment level.