Performans değerlendirmenin sosyal sermaye üzerine etkisi
The effect of performance appraisal on the social capital
- Tez No: 379101
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ MİNE GERNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında,Hv.K.K.lığında çalışan personelin iş performansını değerlendirme yöntemi olan sicil sisteminin işleyişi, sistemin personelin beklentilerini karşılama düzeyi ve performans değerlendirmenin objektif olarak yapılıp yapılmadığının ölçülmesi hedeflenmiştir. Temel amaç, kurumdaki personelin iş performansının değerlendirilmesi sırasında yapılan hataların ve amirin personelin iş performansını objektif olarak değerlendiremeyişinin, personelin sosyal sermayesi üzerine olan etkilerinin ölçülmesidir. Performans değerlendirme sistemi olarak kullanılan sicil sisteminin işleyişi hakkında kurumda çalışan personele 7'li likert ölçeğiyle hazırlanmış anket soruları sorularak sistemin işleyişi hakkında bilgi alınmış olup, bu bilgiler ışığında aynı yöntemle sorulan sosyal sermaye sorularıylada, sosyal sermaye sisteminin nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Anket 375 personele uygulanmış olup, kurumun dikey yapılı bir organizasyon olması ve personelin çekinmesi sonucu anket 207 personel tarafından cevaplandırılmıştır. Hazırlanan anketin SPSS 17.0 istatistik programıyla güvenilirlik analizi yapılmıştır. Aynı zamanda anket verilerinin korelasyon ve regresyon analizleride yapılmıştır. Sicil sisteminin objektif olarak değerlendirilememesi sonucunda, sosyal sermaye üst ve alt faktörlerinin ne düzeyde etkilendiği araştırılmıştır. Bu istatistiki bilgiler ışığında anket verileri yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları kapsamında, sicil faktörün alt faktörleri olan; ödüllendirme, terfi ve sistemin etkisi, iş tanımları ve objektif değerlendirmenin sosyal sermaye alt faktörleri olan; kurum güveni, desteği, personel iletişimi, bağları, sivil toplum kuruluşları ve personel yardımlaşmasını etkilediği görülmektedir. Detaylar sonuç kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is aimed to assess how Judicial Record System (a performance appraisal method used in order to evaluate the job performance of the personnel in Turkish Air Force Command) works, whether the system meets the personnel's expectation and the performance appraisal is performed objectively or not. The main objective is to measure the effects of the mistakes made during the performance appraisal and non-objective appraisement of superiors on the social capital level of personnel. Using the 7-point likert scale survey, the personnel in TAFC have been questined about record system (performance appraisal system) and information about the working of the system has been received. In the light of these informations, the effects of social capital questions on the system have been researched. 375 personnel have been surveyed. Due to the vertical organisational structure of TAFC, personnel shrinked the question and only 207 in 375 personnel surveyed have answered the questions. Reliability analysis of scales in survey has been tested with SPSS statistic 17.0. Survey data has been evaluated with correlation and regression analysis and the effect size of the evaluation of the record system on up and down factors of the social capital has been measured. In the light of the these statistical data, survey data has been evaluated. The results show that the down factors of record system, which are rewarding, promotion and system effect, job description and objective evaluation effects the up-factors of social capital which are reliability, support, communication and relationship of organisaiton, non-governmental organizations and personnel cooperation. In the result section, it is explained in detail.