Sağlık kurumlarında tıbbi atık yönetimi (Kocaeli ili kamu hastaneleri örneği)
Medi̇cal waste management i̇n health care organi̇zati̇ons (Kocaeli̇ publi̇c hospi̇tals case)
  1. Tez No: 379108
  2. Yazar: GAMZE KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlıklı olmanın temel koşullarından birisi sağlıklı çevredir ve sağlıklı çevreye ulaşmak ise çevre sorunlarıyla ilgili ciddi önlemler almayı gerekli kılar. Hastane ve sağlık kuruluşlarında insan ve çevre sağlığını korumayı hedefleyen Çevre Yönetim Hizmeti kapsamında; tehlikeli ve tıbbi atık yönetiminden su kullanımına, enfeksiyondan korunmadan radyasyonun zararlarını azaltmaya, temiz enerji kullanımından enerji tüketimini azaltmaya, hatta personellere yönelik eğitimler verilmesinden iç denetime varıncaya kadar bir dizi önlemlerin alınması neticesinde, her hastanenin“Çevre Dostu Hastane”olması sağlanabilir, böylece hem hasta ve çalışan güvenliği, hem de doğal çevre korunmuş olur. Çalışmanın ilk bölümünde sağlık kurumlarından kaynaklanan atık türleri incelenmiştir. Bu atıkların meydana getirdiği hijyen ve çevre sorunlarını gösteren çalışmalara yer verilerek sağlık kurumlarındaki mevcut atık yönetimi ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Kocaeli İlinde yer alan dokuz devlet hastanesine ait TSİM verileri ve kişisel gözlemlerle mevcut durum tespit edilerek sorunlar ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca, bilgileri toplamak için, Kocaeli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Çevre Yönetim Birimi Temel Sağlık İstatistikleri Modülü (TSİM) verileri kullanılmıştır. Çalışmada yer alan bütün sağlık kurumlarında kişisel gözlem ve çalışanların bilgilerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic conditions which are healthy healthy environment and healthy environment if it is to achieve environmentally-related serious repair to make it necessary. Hospitals and health care facilities to human and environmental health that are targeted by Environmental Management Service; hazardous and medical waste management, infection by the use of Motherhood and childhood are entitled to reduce radiation injuries, use of clean energy to reduce energy consumption, and even personnel training for internal control that was running until it bottoms as a result of a series of measures to be taken, Each hospital's“Eco-Friendly Hospital”to be provided, so that it can be both the patient and worker safety, and the natural environment is protected. In the first study of waste caused by types of health care institutions are examined. In this waste of health and environmental issues in a work with an existing waste management health care institutions are dealt with. If it is in the final of the Kocaeli province nine hospital located in TSIM data of current status and personal astronomical observations and worked out problems and solutions are available. In addition, to collect information, Kocaeli Public Hospitals Union Secretariat General Environmental Management Unit Basic Health statistics Module (TSIM) data is used. In the study all health institutions and their employees from personal observation we have utilised.