Sağlık kurumlarında tıbbi atık yönetimi: Muğla ili örneği
Medical waste management in health institutions: The case of Muğla province
  1. Tez No: 974733
  2. Yazar: SULTAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GİDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Muğla ilinde mülkiyet yapısı ve basamak düzeyi farklılık gösteren üç hastanede yürütülen tıbbi atık yönetimi uygulamalarının, Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği (TAKY) çerçevesinde değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, biri özel hastane, biri devlet hastanesi ve biri eğitim ve araştırma hastanesi olmak üzere üç hastane araştırılmıştır. Tıbbi atıkların ayrıştırılması, etiketlenmesi, taşınması, geçici depolanması, kayıt altına alınması, izlenebilirliği, personel eğitimi, kişisel koruyucu ekipman kullanımı, güvenlik önlemleri ve mevzuata uyum gibi temel uygulama alanları araştırılmış; elde edilen bulgular doğrultusunda hastaneler arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Araştırma sonuçları, özel hastanenin tıbbi atıkların ayrıştırılması ve etiketlenmesi konularında diğer hastanelere kıyasla daha sistematik ve mevzuata uygun uygulamalar yürüttüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, tüm hastanelerde tıbbi atık yönetimi süreçlerinin genel olarak TAKY'ye uygun şekilde yürütüldüğü; ancak izlenebilirlik, personel eğitimi ve kesici-delici atıkların yönetimi gibi alanlarda çeşitli eksikliklerin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda, düzenli hizmet içi eğitimlerin artırılması, riskli atık türlerinin daha etkin şekilde ayrıştırılması ve güvenlik uygulamalarının güçlendirilmesi önerilmektedir. Araştırma, Muğla ilinde yapılan sınırlı sayıdaki saha çalışmaları arasında yer almakta; sağlık kuruluşlarında sürdürülebilir, güvenli ve çevreye duyarlı bir atık yönetim sistemi kurulmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate medical waste management practices in three hospitals in Muğla province with different ownership structures and levels of care, within the framework of the Medical Waste Control Regulation (TAKY). The study included one private hospital, one public hospital, and one training and research hospital. Key areas of practice such as segregation, labeling, transportation, temporary storage, record-keeping, traceability, staff training, use of personal protective equipment, safety measures, and regulatory compliance were examined, and a comparative analysis was performed based on the findings. The results indicate that the private hospital implemented more systematic and regulation-compliant practices in waste segregation and labeling compared to the other hospitals. Overall, medical waste management processes in all hospitals were generally compliant with TAKY; however, deficiencies were identified in traceability, staff training, and the management of sharps waste. In this context, it is recommended that in-service training be increased, the segregation of hazardous waste be improved, and safety practices be strengthened. This research is among the limited number of field studies conducted in Muğla province and aims to contribute to the establishment of a sustainable, safe, and environmentally responsible waste management system in healthcare facilities.