Kurumsal kültür, kurumsal kimlik ve kurumsal imajın kurumsal itibar üzerine etkileri, bir işletme örneği
Corporate culture, corporate identity and corporate image effects on corporate reputation, a bussiness model
  1. Tez No: 379111
  2. Yazar: ALİ İHSAN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kurum itibarı, kurumların bulundukları sektörde paydaşları tarafından algılandıkları algı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumlar itibarları doğrultusunda sektörde faaliyet gösterirler ve sektörün önde gelen kurumları arasında yerlerini alırlar. Bu çalışmada işletmelerde kurumsal kültür, kurumsal kimlik ve kurumsal imajın kurumsal itibar üzerine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İlinde bulunan büyük ölçekli bir işletme oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 124 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde zaman ve maliyet unsurları etkili olmuştur. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistiklerden, t testi, Anova testi ve korelasyon testlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada elde edilen önemli bulgular şu şekildedir: Kurumda güçlendirmelerin olması kurum itibarı alt ölçeklerinden olan güvenilirliği pozitif yönlü ve anlamlı olarak etkilemektedir. Kurum kimliği, ürün ve hizmetler ölçeğini pozitif yönde etkilemektedir. Kurumda geri bildirimlerin olması kurum itibarı alt ölçeklerinden olan güvenilirliği pozitif yönlü ve anlamlı olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate reputation, their institutions are perceived by stakeholders in the sector emerges as the perception. As institutions are active in the sector and in line with the industry's leading organizations take their place among. In this study, corporate image, corporate culture in enterprises, corporate identity and corporate reputation determination of the effects intended. The study questionnaire was used as a data collection tool. The study population was comprised of a large-sized business located in İstanbul. The sample is a simple random sample survey method with selected 124 runs. The research has been to determine the time and cost elements of effective. Survey data analysis using SPSS 16 made the package program. Descriptive statistics, t-test, Anova in analyzing the data test and correlation tests utilized. The study obtained important results is as follows: Strengthening of the institution of the subscales of corporate reputation to be positive and significantly affects the reliability. Corporate identity, product and services affects the scale of positive direction. Apart from the bottom of the notifications back to the institution, corporate reputation as a versatile and meaningful positive affect reliability.