Tükenmişlik sendromu ve tükenmişliğe etki eden faktörler (Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
Burnout syndrom and factors that affect burnout among health care workers (The Example of Diyarbakır Gazi Yaşargil Yeducation and Research Hospital)
  1. Tez No: 379124
  2. Yazar: ŞEYME GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tükenmişlik, işi gereği insanlarla sıklıkla iletişim ve etkileşim gerektiren mesleklerde çalışan kişilerde görülen bir sendromdur. Bu sendrom enerji, güç yada kaynakların aşırı talepler yoluyla tükenmesi nedeniyle gelişen stresle başa çıkamama ve bunun sonucunda meydana gelen bir durumdur. Tükenme durumunun bilinmesi; onu önleme ve onunla başa çıkmada en etkili çözümdür. Bu çalışmada tükenmişlik sendromu ve etki eden faktörler açıklanıp, sağlık sektöründeki çalışanların tükenmişlik sendromuna en fazla maruz kalan kesim olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda tükenmişlik, tükenmişliğe neden olan faktörler ve tükenmişliğin personel üzerindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma kısmında Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DEAH)'inde çalışan personelin tükenmişlik düzeyi ve sağlık personelinin tükenmişlik düzeyini etkileyen faktörler arasındaki ilişki değerlendirilerek tükenmişliğe etkisi incelenmiştir. Çalışmanın bu kısmında Maslach Tükenmişlik Ölçeği envanteri ve demografik özellikler hakkında bilgi almak için kişisel bilgi formu kullanılarak toplam 48 adet soru 350 sağlık personeline sorulmuş olup, tükenmişlikle ilgili sonuçlar SPSS 16,0 paket programı yardımıyla elde edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulardan çalışanın yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitim seviyesi, iş deneyimi gibi demografik özelliklerinden kaynaklanan nedenlerin tükenmişlikle ilişkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca günlük iş yükünün fazlalığı, mevcut sistemden kaynaklanan memnuniyet seviyesi, çalışanın mesleki verimliliği, çalışma ortamından memnuniyet seviyesi, aile bireylerinde herhangi bir kronik hastalık veya zihinsel engel olma durumu, toplam hizmet süresi, çalışanlar arasındaki ilişkiler, çalışma saatlerinin fazlalığı, amirlerden takdir görme durumu, çalışılan birimdeki personel eksikliği ve iş ortamından kaynaklanan stresin tükenmişlik düzeyini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome is a fairly common ailment among people working in the human service organizations and have constant contact with other people. This syndrome appear because of the inability to cope with stress due to the depilation of resources as energy, power, or through excessive demand. Early knowledge of the burnout syndrome is the most effective way to maneuver and get over it. In this paper the author has tried to explain the factors that affect burnout syndrome and showed that health care workers are highly exposed workers compared with other human service organizations. Further has burnout syndrome, factors that affect burnout and the impact on health care workers been investigated and explained. The data has been conducted at the Diyarbakır Gazi Yaşargil Education and Research Hospital (DEAD) and aimed to investigate the relationship between burnout of health care workers and the factors affecting the level of burnout. At this part of the research has the Maslach Burnout Inventory been used in order to get access to personal information and obtain information about demographic characteristics questionnaire with total of 48 questions were used. 350 health care personnel were interviewed and the obtained results were analyzed with the help of SPSS 16.0 package program. As a result of this paper indicated, the workers demographic characteristics such as, age, sex, marital status, education level, work experience has a certain impact on burnout syndrome. Furthermore the amount of workload, the work satisfaction, chronic illness or intellectual disability in the family, the amount of work experience, employee relations, and the amount of work hours, being appreciated by supervisors, the lack of staff and the increased level of stress have found to be conditions that affect burnout syndrome positively.