Hemşirelerde iletişim becerileri ve iş doyumu (Merkezefendi devlet hastanesi hemşireleri örneği
In nurse job satisfaction and contact beder(Merkezefendi̇ state hospital nurses sample)
- Tez No: 379125
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sağlık hizmetleri sunumunda rekabet ortamı gittikçe artmaktadır. Müşteri memnuniyetinin öneminin ve sağlıkta rekabet ortamının giderek arttığı günümüzde çalışanlarda memnuniyeti sağlamak kaçınılmaz olmaktadır. Sağlık hizmetlerinin sunumu oldukça zor, yoğun emek ve özverili çalışmayı gerektirir. Sağlık hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sürdürülmesinde ve verimliliğin arttırılmasında çalışanların iletişim becerilerini doğru kullanmaları, iş doyumu yaşamaları oldukça önemlidir. Bu bağlamda sağlık hizmetlerinde işgörenlerin iletişim becerileri - işdoyumu ile gerçekleştirdiği hizmetin kalitesi ve etkililiği arasında pozitif bir ilişki olduğu söylenebilir. İş görenlerin işine duyduğu memnuniyetin sağlanması örgütün başarı sağlamasında önemlidir. Bu çalışmanın amacı birçok profesyonel işgörenin istihdam edildiği sağlık hizmetlerinin bir parçası olan hemşirelerin iletişim becerileri ve iş doyumu kavramını incelemek bireysel ve örgütsel sonuçlarını ele almaktır. Bu çalışma literatür taraması ve yapılmış araştırmalar incelenerek, Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi hemşirelerinde iletişim becerileri ve iş doyumunun belirleyiciliği ve demografik özellikler belirlenmeye çalışıldığı saha araştırmasından oluşmaktadır. Çalışmada etkin iletişim için konuşmada açık ve net ifadeler kurmanın, empati kurmanın, ve aktif dinlemenin önemli bir faktör olduğu belirlenmiş, ayrıca iş doyumunun sağlanmasında ve performansın artmasında birlikte çalışılan insanların sevilmesi, adil bir ücretlendirilmenin varlığının, terfinin çalışanlar için önemli bir etken olduğu, iş tatminin örgütsel bağlılığı arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition in the provision of health services is increasing. The importance of customer satisfaction and health at work today in an increasingly competitive environment to ensure satisfaction is inevitable. Delivery of health services is quite difficult, labor intensive and requires hard work. In maintaining the quality of health services and increase the efficiency of the employees in the correct use of communication skills, job satisfaction is very important to life. In this context, communication skills of employees in health care - Job satisfaction with the quality and effectiveness of the services that it can be said that a positive relationship. Satisfaction with the work of those who work to ensure the success of the organization is important in providing. The purpose of this study, which employs a very professional employees as part of health care communication skills and job satisfaction of nurses who examine the concept is to consider individual and organizational outcomes. Thıs study examined the literature and academic studies, Manisa State Hospital Merkezefendi communication skills and job satisfaction of nurses and demographic characteristics which tries to determine the predictive consists of field researchIn this study, to communicate effectively in speech and clear expressions of establishing empathy, to set up and active listening is an important factor that determined, as well as job satisfaction in achieving and increased performance in working together of people loved, fair pricing of the asset for promotion for employees is an important factor that the job satisfaction It was determined that increase organizational commitment.