Kişilik ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determi̇ne the relati̇onshi̇p between personali̇ty and organi̇zati̇onal si̇lence
  1. Tez No: 379131
  2. Yazar: YAPRAK DİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı kişilik özelliklerinin örgütsel sessizlik tutumları üzerindeki etkisini belirlemektir. Kişilik özelliklerini belirlemeye yönelik yaygın olarak kullanılan geçerliliği ve güvenirliliği belirlenmiş Büyük Beşli Kişilik Ölçeği (Big Five Personality Test) kullanılmıştır. Çalışmanın diğer değişkeni olan örgütsel sessizlik ise Dyne, Ang ve Botero tarafından 2003 yılında geliştirilen örgütsel sessizlik ölçeği ile ölçülmüştür. Yapılan analiz çalışmasıyla kişilik özelliklerinin örgütsel sessizlik tutumları üzerindeki etkileri ve çalışanların sahip oldukları demografik özelliklere bağlı olarak, söz konusu değişkenler arasındaki ilişki açıklanmıştır. Araştırma sonucunda kişilik özelliklerinin örgütsel sessizlik tutumları üzerinde ve demografik özelliklere bağlı olarak söz konusu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular, sonuç ve öneriler kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the effects of personal specifications on organizational silence. Big Five Personality Test which is extensively being used for determining personal specifications is been used in this thesis. (This test is valid and reliable) The other variable of this work is organizational silence which is already measured by Dyne , Ang and Botero's scale of organizational silence at 2003. Relations between these two variables (Personal Specifications and Organiztional Silence) is explained according to demographic specifications of workers and effects of personal specifications on organizational behavior. Researchs showed us , there is an effective relation between these two variables according to demographic specifications of workers and effects of personal specifications on organizational behavior. Findings based on researchs were drawn at Conclusion and Suggestions part.