İşletmelerde iş tatmini, örğütsel vatandaşlık ve şirket girişimciliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between corporate entrepreneurship, job satisfaction and organizational citizenship behavior in firms
- Tez No: 379132
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Örgütsel vatandaşlığın hem bireysel faktörlerin hem de örgütsel faktörlerin bir sonucu olduğu görüşünden hareketle, bu çalışmada, bireysel faktörlerden“iş tatmini”ve örgütsel faktörlerden örgüt kültürünün bir parçası olarak“şirket girişimciliği”birlikte ele alınarak örgütsel vatandaşlık davranışına olan etkileri araştırılmıştır. Anket yönteminin kullanıldığı araştırma, Marmara bölgesinde üretim sektöründe faaliyet gösteren 100 orta ve küçük ölçekli işletme üzerinde uygulandı. İstenilen kriterleri sağlamayan anketler elendikten sonra geriye kalan 596 anket üzerinde SPSS 15.00 İstatistik Paket Programı kullanılarak tanımlayıcı analiz, faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yürütüldü. Yapılan analizler sonucunda, (1) iş tatmininin örgütsel vatandaşlık davranışını olumlu yönde doğrudan etkilediği, (2) şirket girişimciliğinin ise iş tatmini vasıtasıyla örgütsel vatandaşlık davranışını arttırdığı bulgusuna ulaşılmıştır. İş tatmininin, şirket girişimciliği ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ılımlaştırıcı etkisi ilk bu çalışmayla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is argued in literature that organizational citizenship behavior has been emerged as a result of not only individual but also and organizational factors. This study aims to examine the effects of job satisfaction – as an individual factor, and corporate entrepreneurship- as an organizational factor, on the organizational citizenship behavior. The survey of this study is conducted on 596 employees of 100 small and medium sized enterprises (SMEs), operating in manufacturing industry in Marmara region of Turkey. The obtained data from the questionnaires are analyzed through the SPSS 15.00 Statistical Packet Programme. Descriptive analysis, factor analysis, reliability analysis, correlation and regression analyses are used to evaluate the data. Analyses results revealed that (1) job satisfaction has a direct and positive relation to organizational citizenship behavior, and (2) job satisfaction mediates the effect of the corporate entrepreneurship on the organizational citizenship behavior. The mediating effect of job satisfaction on the relationship between the corporate entrepreneurship and organizational citizenship behavior has been examined for the first time in this study.