Çalışma hayatında motivasyon (Körfez Devlet Hastanesi örneği)
Working life motivation (example Körfez State Hospital)
- Tez No: 379130
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler, bilginin yaygınlaşması ve iletişim olanaklarının artması gibi faktörlerin etkisi ile daha esnek hale gelen çalışma hayatında; örgütlerin başarısı sahip oldukları insan kaynağını etkin bir şekilde yönetip yönetmediğine bağlıdır. Örgütler çalışanlarını, amaçları doğrultusunda yönlendirebildiği, teşvik edebildiği ve harekete geçirebildiği sürece, rekabetin emek faktörü üzerinde yaşandığı günümüz esnek çalışma hayatında başarılı olabilecektir. Motivasyon insan ilişkilerine yön veren en önemli olgulardan biridir. Hangi türde olursa olsun bütün işletmelerin, kurum ve kuruluşların ortak hedefi insanların çabalarını, amacı gerçekleştirmeye doğru yoğunlaştırmaktır. İş ne olursa olsun sonuçta istenilen şey söz konusu işin yapılabilmesi ise, insanın istekli olmasını, işi benimsemesini gerektirir. İşte bu isteği sağlayan, bireyin motivasyon düzeyidir. Hastaneler; farklı eğitim, bilgi ve ihtiyaçlara sahip çok sayıda meslek grubunun çalıştığı karmaşık ve işlevsel bağımlılığı olan örgütlerdir. Bu örgütlerde hizmet sunumunun temel belirleyicisi çalışanlardır. Hastaneler gibi, verilen hizmetin kişisel olduğu ve yoğun çabayı gerektirdiği hizmet örgütlerinde etkiliğin sağlanabilmesi için, çalışanlar arasında yüksek bir doyum düzeyinin sağlanması gerekli görülmektedir. Yukarıda söylenenler çerçevesinde bu çalışma, hastanenin yöneticileri ve çalışanları arasındaki uyumun arttırılmasını amaçlamaktadır. Bu uyum arttırıldığı takdirde, sağlık hizmeti sunumunda, çalışan ve hasta memnuniyeti sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In business life, becoming more elastic with the impact of factors such as globalization, technological progresses, information widespread and increasing number of communication possibilities, the success of organizations is dependent on whether the human resources of organizations is managed effectively or not. As long as the organizations direct, encourage and move their employee towards their goals, they will succeed in nowadays' elastic business life in which competition is determined upon labor factor. Motivation is one of the most important factors influencing social dynamics. All enterprises, no matter what their area of operations, share the common goal of positively influencing people's efforts towards the attainment of a specific purpose. For any task to be achieved, a person must have an intrinsic desire that will allow themselves to self-relate to the purpose of the task. The source of such a need depends on a person's level of motivation. Hospitals are organizations that are complicated and have dependency and many numbers of occupation groups having different education, knowledge and needs work. In these organizations, the main determinant for the service performing is the personnel. So as to provide the effectiveness in service organizations like hospitals where the service provided is personal and necessitate more endeavor, high satisfaction level provision among the personnel is seen asnecessary. Within the framework of the above said, this study between managers and employees of the hospital aims to increase the compliance. If this were to align employee and patient satisfaction in the delivery of health care services will be provided.