Örgütlerde ödüllendirmenin işgören motivasyonu ve performansı üzerindeki etkisi üzerine ampirik bir çalışma
The effects of rewarding on employee's motivation and performance in organizations, empirical study province
- Tez No: 379140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu yüksek lisans tezinde anket çalışmasına dayalı olarak, Türkiye'deki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler örneklem grubu esas alınmak suretiyle ödüllendirmenin işgören motivasyonu ve performansı üzerindeki etksinin ne ölçüde olacağının araştırılması hedef alınmıştır. Literatürde ödüllendirme, motivasyonun işgören ve yöneticiler açısından önemi ve buna bağlı olarak çalışan performansının değerlendirilmesi esas alındığı ve bu konuların işgörenler üzerindeki etkilerinin incelendiği bir araştırma bulunmaktadır. Bu amaçla çalışmanın konusu olarak belirlenen ödüllendirmenin işgören motivasyonu üzerindeki etkisini görebilmek için 37 sorudan ve 2 bölümden oluşan, 7'li Likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgiler, ikinci bölümünde ödüllendirme ve motivasyonunu çalışanlar üzerindeki önemi, üçüncü bölümde ise çalışan performansına yönelik sorular hazırlanmıştır. Anket küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde çalışan 200 kişi üzerinde uygulanmıştır. Çalışmamızda, yapılan anket sonucu değerlendirilerek elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik yazılım programı kullanılarak yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre ortaya çıkan bulgular doğrultusunda sonucuda bireysel motivasyonun mesleki performansı örgütsel motivasyonunda ücret performasını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem işletme yöneticileri hem de işgörenler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Based on the questionnaire in this thesis has been targeted to what degree to effects of awarding on the motivation of the employee which based on sample group by small and medium-sized enterprises (SME) in Turkey. There is a research about rewarding, the importance of motivation by employees and managers, accordingly based on the evaluation of performance and the effects of these issues on employees in literature. For this purpose, consisting of 3 sections and 37 questions which is used a 7 point Likert scale questionnaire was prepared to view the subject of the study determined the effect on the employee motivation. In the first part of the questionnaire of personal information, in the second part of the importance of reward and motivation on employees and in the third part, questions were prepared for employee performance. 200 employee working in SME has been applied on the questionnaire. In this stduy, the data obtained from the questionnaire was interpreted by using SPSS, statistical software program. With findings according to the results in line, individual motivation impacting performance and organizational motivation impacting wages positivley, has been determined. Results of the study are discussed and recommendations not only managers but also employees who have been made.