İşe yabancılaşma, örgütsel iklim ve koçluğun iş tatminine etkileri üzerine istanbul ilinde ampirik bir çalışma.
The impact of work alienation, organizational climate and coaching on job satisfaction and an emprical research in istanbul.
- Tez No: 379141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tezinde işe yabancılaşma, örgütsel iklim ve koçluğun iş tatminine etkilerini araştırmaya yönelik bir çalışma hedef alınmıştır. İşe yabancılaşma, örgütsel iklim ve koçluk çalışanın iş tatmini açısından önemli bir yer tutmaktadır. İş tatmini ise çalışanın verimli çalışması için önem taşımaktadır. İş tatminini etkileyen faktörlere ilişkin çalışmalar sürekli artmakla birlikte İstanbul ili için işe yabancılaşma, örgütsel iklim ve koçluğun iş tatminine etkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle İstanbul ilindeki şirketler üzerinde bu değişkenlere ilişkin ilişkiyi incelemek amacıyla 38 adet soru içeren çok kapsamlı bir anket araştırması yapılmıştır. Araştırmalar sonrasında hazırlanan anket farklı şirketlerde çalışan 207 çalışana uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarda iş tatminine en çok etki eden faktör ılıman iklim alt faktörü olmuştur. Çalışana değer verilen, yöneticilerle iyi ilişkilerin olduğu örgütlerde çalışanların iş tatmininin arttığı görülmüştür. Yapılan analiz çalışmasıyla, işe yabancılaşma, örgütsel iklim ve koçluğun iş tatminine etkisi araştırılmaya çalışılmış, ortaya çıkan bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem yöneticiler hem de akademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to investigate the effects of work alienation, organizational climate, coaching on job satisfaction. Work alienation, organizational climate, coaching have an important place on workers' job satisfaction. The employee's job satisfaction is important for efficient operation. Studies on the factors affecting job satisfaction increased continuously but there is no research on effects of work alienation, organizational climate, coaching on job satisfaction in Istanbul. Therefore in the province of Istanbul on companies regarding these variables to examine the relationship 38 questions with a comprehensive survey was conducted. Research prepared after the survey was administered to 207 employees who work in different companies. The results obtained show that the most influence sub-factor on the job satisfaction is temperate organizational climate. It is shown that valued employees, good relationships with managers in the organizations increase employee's job satisfaction. The analyzes conducted to investigate effects of job alienation, organizational climate, coaching on job satisfaction and by the assistance of found symptoms, the result of research is discussed and many suggestions are presented for both managers and academicians