Çalışanlarda stres kaynakları, stresle başa çıkma yöntemleri ve sağlık sektörü
The stress sources in staff, overcoming stress and health sector
  1. Tez No: 379142
  2. Yazar: AHMET BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Stres, insanoğlunun var olduğu günden bu yana varlığını hissettiren bir durumdur. Günümüzde, kişiler hızla değişen teknoloji ve rekabet ortamına ayak uydurmaya çalışmakta, bundan dolayı da zorlanmaktadır. Bu durum kişilerde stres düzeyinin artmasına neden olmaktadır. Stres düzeyi kişiye göre farklılık gösterdiği gibi, çalışma ortamı ve çevresel koşullara göre de farklılıklar gösterir. Bu çalışmada amaçlanan;“stres”olgusunu açıklamak, bireylerde, çalışanlarda ve sağlık sektörü çalışanlarında stres kaynaklarını belirleyerek, stresle başa çıkma yöntemlerini saptamaktır. Kişilerde stres kaynaklı kötü alışkanlıklar, zihinsel ve fizyolojik fonksiyon bozuklukları gibi bireysel sonuçlarla birlikte performans kaybı, verim düşüklüğü, devamsızlık gibi örgütsel sonuçlar da görülmektedir. Bireyleri tehdit eden stres, aynı zamanda örgütün amaçlarına ulaşmasını da engellemektedir. Sağlık çalışanları diğer çalışanların karşılaştığı stres kaynaklarına ilaveten, şiddete maruz kalma ve hastalık bulaşma riskinden dolayı daha fazla stres yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
Stress is a condition that makes you feel its presence since the mankind's existence. Today, persons try to adjust to technology which changes fast and competitive environment, for that reason they are coerced. This case causes increasing the stress degree for persons. Stress degree ranges not only from person to person, but also working environment and conditions. The aim of this study is to explain the“stress”fact, and to determine the methods of overcoming stress by establishing the source of stress in persons, staff and health sector staff. It is also seen organizational results such as lack of performance, decreasing of output and absence with the individual results such as bad behaviours from stress, mental and physiological function disorder. Stress which threatens person, also prevents organization from reaching its goals. Health staffs, in addition to stress source of other staff have more stress because of being subjected to violence and the risk of infection.