Stres yönetimi ve sağlık çalışanları
Stress management and healthcare professionals
- Tez No: 490544
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Stres, kişileri zorlayan kısıtlayan ve engelleyen olaylar karşısında verdikleri tepkiler olarak.tanımlanabilir. Stresin kısa zaman içinde gösterdiği etkiler, oluşumuna neden olan durumların ortadan kaldırılması ile düzelebilmektedir.Ancak uzun zaman içerisinde yaşanılan stres, hayatı tehdit etmekte,ruhsal ve fizyolojik çöküntülere yol açmakta,kötü alışkanlıklar ve ussal bozukluklar gibi bireysel sonuçları meydana getirmektedir. Çalışmada tarihçi metot ve kaynak taraması tekniği esas alınmıştır. Stres; sağlık çalışanlarının hasta bakımı ve tedavisi gibi hayati önemi olan kurumlarda görev yapmalarından dolayı daha da önem kazanmaktadır.Hastanelerde görev yapmakta olan sağlık çalışanları; örgütsel,çevresel kişisel nedenlerden dolayı stres unsurlarından doğrudan etkilenmektedirler. Sağlık alanında bireysel hedef ve beklentilerin örgütsel amaçlarla uyum sağlaması hizmet sunumunda kaliteyi de artırmaktadır. Stres kavramı ve bu kavrama neden olan bireysel ve örgütsel stres kaynakları, stresin sonuçları ve stresle baş edebilme yöntemleri genel olarak incelenmiş,sonrasında sağlık çalışanlarının maruz kaldığı stres kaynakları, sonuçları ve bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak yada en azından azaltmak amacıyla, stresle başa çıkma yöntemleri ve stres yönetimi hakkında, literatürlerden de yararlanılarak açıklanmaya çalışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Stress can be defined as the reactions of people to events that force,restict or block. The effects of stress in a short priod of time can be overcome by eliminating the conditions that cause it. However,long-term stress leads to life threatening,psychological and physiological depressions andindividual consequences such as bad habits and rational disorders. The historian method and the source scanning tre important as healthare prechnique were used in the study. Stress is becoming more important as healthcare professionals function in vital institutions such as patient care and treatment. Healthcare professionals in hospitals are directly affected by sress factors due to organizational, environmental and personal reasons. ındividual targets and expectations in the health field are also improving quality of service delivery in order to adapt to organizational stress, the results of stress and the ways of coping with stress were examined in general, and then the sources of stress, the results and the negative effects of the healthcare professionals were investigated in order to eliminate or at least reduce these negative effects, methods of coping with stress and stress management were tried to be explained by using the literature and various suggestions were made.