Yöneticilerin duygusal zekâsı ve yenilikçi kurum kültürü ile çalışan performansı arasındaki ilişki
The effects of manager's emotional intelligence and innovative corporate culture on the employee performance
  1. Tez No: 379144
  2. Yazar: YELİZ KÖSEDAĞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde, hızla değişen ve gelişen dünyada şirketlerin sürdürülebilir rekabetçi avantaj elde edebilmesi ve bu avantajı koruyabilmesi için duygusal zekâsı yüksek yöneticilerin ve yeniliklere açık bir şirket kültürünün varlığı önemli hale gelmeye başlamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, işletmeler açısından duygusal zekâsı yüksek yöneticilerin ve yenilikçi bir kurum kültürünün şirkette inşa edilmesinin önemini vurgulayarak bu faktörlerin çalışan performansına etkisini incelemektir. Yapılan çalışma ile şirketlerde yenilikçi kurum kültürünün ve duygusal zekâsı yüksek yöneticilerle çalışmanın çalışan performansına etkisi incelenmiştir. Çalışanlara 41 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplam 305 anket değerlendirmeye alınmış ve SPPS 17 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak, duygusal zekânın ve yenilikçi kurum kültürünün çalışan performansı üzerinde anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle çalışan performansının arttırılmasında duygusal zekâsı yüksek yöneticilerin varlığının ve şirkette yenilikçi bir kurum kültürü oluşturmanın zorunlu hale geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's quickly changing and improving world, the existence of managers with high level of emotional intelligence and an environment of a company which is open to innovation start to gain importance in business life so as to get and maintain a sustainable competitive advantage. The main aim of this study is to emphasize the importance of constructing an innovative institution culture within the company and having managers with high level of emotional intelligence for institutions. By doing this, the study aims to study the effects of these factors on employees. With the study conducted, the effects of an innovative culture institution and working with emotionally intelligent managers on the performance of the employees are analyzed. A 41-item survey is given to the employees. 305 of the surveys in total have been assessed. Their validity and reliability have been checked via SPSS 17, and then the results have been evaluated by using the methods of factor analysis, correlation analysis and regression analysis. As a result, it has been determined that there is a meaningful relationship among emotional intelligence, innovative institution culture and the performance of the employees. Thus, it can be stated that it is necessary for a company to create an innovative institution culture and to have managers who have high level of emotional intelligence in order to increase the employees' performance at work.