Hekimlerde malpraktis kaynaklı defansif tıp davranışları
Source of conduct investigation of defensive medicine physician malpractice in
- Tez No: 379145
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde hasta hekim ilişkisi, bütün dünyada yaşanan insan hakları gelişmelerinden etkilenerek hasta haklarında da değişiklik göstermeye devam etmektedir. Tıp Hukukunun ve tıbbi malpraktis uygulamalarının gelişmesi hasta haklarının yaşamakta olduğu bu süreç ve ivme sonucunda ortaya çıkmıştır. Hekimler Defansif tıp uygulamaları sayesinde kendilerini korumaktadırlar. Hekimlerin kendileri için risk oluşturan konulardaki endişeleri ile defansif tıp uygulamalarının bağlantısı bulunmaktadırBu çalışma; sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde ana unsurlardan olan hekimlerimizin defansif tıp uygulamaları ve bu konuda ulaşılmış olan seviyeyi görebilmek, sağlık sektöründe hasta-hekim ilişkileri yönetiminin önemli göstergelerinden ve ölçütlerinden biri olan defansif tıp uygulamaları ile hasta ilişkilerinin incelenerek değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde hekimlerin, artan tıbbi malpraktis davalarının farkında olmalarına rağmen, bu farkında olmanın gereklerini tıp hukuku konularına gereken önemi vermeyerek yerine getirmemektedirler. Komplikasyon-malpraktis ayrımının kesin olarak yapılamaması, tıbbi malpraktis sigortası hakkında tam olarak bilgi sahibi olunmaması defansif tıp uygulamalarının iyi yönetilemediğini göstermektedir. Defansif tıbbın hekime, hastaya, sağlık sistemine ve ekonomiye zararı bulunmaktadır. Bu durum tıbbi malpraktis probleminin iyi idare edilemediğini göstermektedir. Defansif tıbbın direkt kendisinin önlenmesi için yapılacak mevzuat ve hukuki yaptırımlarla ilgili çalışmaların problemi kötüleştirme olasılığı yüksektir. Yapılacak çalışmalarda sağlık çalışanının tedirginliğinin ve risk algılamasının dengede tutulması gerekmektedir. Yapılacak tüm yasal düzenlemelerin temel kuralının bu olması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Today, the patient-physician relationship, the human rights developments in the whole world influenced by changes in the patients' rights continue to show. The development of medical law and medical malpractice application of patients' rights is experiencing these changes have emerged. Defensive medicine through physician practices are protecting themselves. Physician concern themselves with issues pose a risk to include the connection of defensive medicine practices. This study; of health care in execution of the main factors that physicians defensive medicine practices on this issue and reached the level at which you can see in the healthcare industry patient-physician relationship management of the important indicators and criteria is one of the defensive medical practices and patient relations by examining the evaluation was conducted. Physicians in our country, despite being aware of the increasing medical malpractice lawsuits, you should be aware that the medical law by failing to give due consideration to issues not fulfill. Complications of malpractice distinction can not be made with certainty, medical malpractice insurance difficulty in being fully informed about defensive medicine failed to demonstrate good management practices. Defensive medicine physicians, patients, health systems and there is damage to the economy of this state can not be managed well illustrates the problem of medical malpractice. Defensive medicine will be made to prevent direct his work on legislation and law enforcement is likely to worsen the problem. In studies of anxiety and risk perception of health workers must be kept in balance. The basic rule of all legal regulations to be made that this is important.