Soğuk savaş sonrası uluslararası güvenlik sorunlarının çözümünde Birleşmiş Milletler'in rolü
United Nations role in solving international problems post cold war era
  1. Tez No: 379155
  2. Yazar: ÖZLEM AL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada güvenlik kavramının analizi yapılarak Birleşmiş Milletler 'in Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan sorunların çözümündeki etkinliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Soğuk Savaş'tan sonra uluslararası güvenlik sorunları değişmiş; başta iç savaşlar olmak üzere, uluslararası terörizm, soykırım, organize suçlar, siber terör gibi sorunlarda gözle görülür bir artış yaşanmıştır. Dünya küreselleşmenin de etkisiyle değişip dönüşürken Birleşmiş Milletler'in yapısında ve politikalarında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu durum Birleşmiş Milletler' in anakronik bir örgüt olarak sorunları çözmede başarısız olmasına yol açmıştır. Çalışmanın merkezinde Birleşmiş Milletler'in işlevini yitirmesindeki sebepler araştırılarak Afganistan, Irak, Kore ve Kuveyt savaşları, Bosna ve Ruanda soykırımları, Somali ve Suriye'de yaşanan iç çatışma gibi örneklerle BM'nin uluslararası güvenlik ve barışı sağlamadaki başarısızlığı açıklanmaya çalışılmıştır. BM'nin bu başarısızlığı örgüt yapısından uluslararası hukuk boyutuna, küreselleşme ve yeni tehditler karşısındaki duruşundan barış operasyonlarındaki değişimlere kadar ayrı ayrı değerlendirilerek radikal bir değişimden geçmesi gerektiğine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of the United Nations in solving problems in the Post-Cold War Era is put under question by analyzing the notion of security. Security problems have undergone changes after the Cold War, and there has been a remarkable increase in civil wars, terrorism, genocide, organized crime and siber-terrorism. While the world has been changing and transforming, there has been no major change in the structure and politics of the United Nations. This resulted in the UN- as an anachronic organisation-not being able to come up with solutions towards problems. In the centre of the work, the reasons why the United Nations has lost its function were investigated and its failure in ensuring international security and peace is embodied through cases such as Afghanistan, Iraq, Korea and Kuwait wars, Bosnia and Rwanda genocides, civil wars in Somalia and Syria. This failure in organisational structure, in its reaction towards globalisation, its stance against new threats, as well as the changes in humanitarian intervention are reviewed in detail and the need to undergo a radical revision is emphasized