İş tatmini, örgütsel bağlılık ve sağlık çalışanları
Effects of job satisfaction, organizational loyalty and health care workers
- Tez No: 379154
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları ile etkileyen faktörler ve iş tatmini ve örgütsel bağlılığın sonuçları incelenmiştir. Sağlık çalışanlarının iş tatmini ile örgütsel bağlılığı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Verilen sağlık hizmetinin kalitesi, iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile ilişkilidir. Sağlık çalışanlarının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda iş açısından beklentilerinin karşılanmasının, iş tatminleri ve örgütsel bağlılıklarını olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir. Değişen çalışma koşulları, bilginin hızlı dolaşımı, teknolojinin günden güne hızlı değişimi/gelişimi çalışanların çalışma psikolojisini ve iş yükünü arttırmakta, artık çalışanlar değişen bu şartlara daha iyi adapte olabilmesi ve yaşam kalitesini yükseltebilmek için daha fazla efor sarf etmekte görünür ve görünmeyen bir çok sorunlarla baş edebilmenin yollarını aramaktadırlar İnsan yaşamı sağlıklı ve tam bir iyilik halinde devam ettirebilmelerinde birincil unsur olan sağlık çalışanların çatışma ortamından uzak, modern çağın gerekleri ile fiziksel şartları sağlanmış çalışma ortamlarının olması, iş yükünün hafifletilmesi, hakkaniyetli bir ücreti alması, çalışanların hem iş yaşamını hem de sosyal yaşamının istenilen/beklenen seviyeye ulaşmasını sağlayacaktır. Mutlu bir çalışan toplum için daha iyi daha kaliteli bir hizmetin ön şartıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, healthcare workers' organizational loyalties, work satisfaction, factors affecting these and also their results analyzed. There is a (statistically) significant and meaningful relationship between satisfaction of healthcare workers from work and their organizational loyalty. Quality of healthcare services is related to work satisfaction and organizational loyalty. It is suggested that answering healthcare workers' expectations depending on their job related needs and requests would affect their work satisfaction and organizational loyalties in a positive manner. Ever-changing working conditions, fast circulations of knowledge, continuous developing and changing of technology are increasing the workload and affecting worker's psychology; workers are trying to cope with both apparent and subtle difficulties to adapt these conditions and to increase their quality of life. As the first element for sustaining healthy living, healthcare workers are supposed to be kept away from conflicting conditions instead, creating modern workplace physical conditions, alleviating workload, and providing equitable pay would ensure their work life and social life to reach expected/desired levels. This is a prerequisite for a better and higher quality service and healthier working society.