Banka iç kontrol sisteminde personel ve müşteri suistimallerini engellemek için alınan tedbirler
Precautions to prevent the fraud of staff and clients in the internal control system of a bank
- Tez No: 379159
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülke ekonomilerinin son yıllarda büyümesi, eğitim seviyesinin artması ve yabancı ülkeler ile iletişim kanallarının çoğalması ile insanlar temel ihtiyaçları dışında farklı ihtiyaçlara da gereksinim duymaktadır. Konut, taşıt, eğitim, evlenme, sağlık, gibi birçok ihtiyaçta insanlar bankalara başvurmaya başlamıştır ve bankalarda bu taleplere teknolojik gelişmeler sayesinde anında cevap verebilme kapasitesine ulaşmıştır. Bu gereksinim bankalara olumlu yansıdığından kar oranlarında yükselme meydana gelmiştir. Sektör büyüdükçe müşteri kapasitesi ve personel istihdamı ve paralelinde maruz kaldıkları risklerde artış göstermiştir. Finans için en önemli sektörler konumunda olan bankalara İç kontrol sistemi; işleyişteki eksikliklerini ve aksaklıkları minimize ederek bankaya kalite, güven ve değer katmaktadır. Geçmişte yaşanan büyük kayıpların tekrarlanmaması için risklerin kontrol altında tutulması ve banka-insan yapısı baz alınarak en büyük zararların insan faktöründen gelmesi sebebi ile iç kontrol mekanizması içerisinde etkinliğinin ölçülmesi ve insanların sistem ile kontrol edilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to contries growing economy, having s higher education level and increased commonucation channels, people require different demands rather than basic needs. People started apply fir a loan for house, vehicle, education, health, marriages and the banks ara eligible to respond this demand with growing tecnology. Cause of this demands effecting the bank in a positive way it became a higher level of profittable matter. With growing sector, costumer capacity and employability of staff, sector has exposed to growing level of risk. İnthe past the great losses be repeated for the risks to be controled and the bank man-human factors come from because of its internal control mechanism includes measuring from and to be people with the system to be controled is planned.