Stres: Aşamaları, kaynakları, sonuçları ve mücadele teknikleri
Stress: Stages, reasons, results and fi̇ghti̇ng techni̇ques
- Tez No: 379160
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Stres; canlı varlığın dengesini bozan, baş etme yeteneğini zorlayan ya da aşan uyarıcı olaylara verdiği tepkidir. Bu nedenle stres çalışma hayatında, çalışma psikolojisi alanında önem kazanmaktadır. Bu çalışmada stres kavramı genelde bireysel özelde kurumsal boyutları ile incelenmektedir. Stres ile mücadeleye yönelik bireyin ve kurumun izleyeceği yöntemleri ortaya koymak hedeflenmiştir. Stresin kaynağı, bireye ve kuruma olumlu ya da olumsuz etkileri belirlenerek stresle mücadelenin bireye ve kuruma ne yönde faydalı olacağı ortaya konulmak istenmektedir. Bu amaçla çalışma, iki bölüm halinde planlanmış, çalışmanın birinci bölümünde stres kavramı, kaynakları ve aşamaları incelenmekte, ikinci bölümde ise stresin sonuçları ve stresle mücadele teknikleri ele alınmaktadır. Bu çalışmada tarihçi metod buna bağlı olarak da kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır. Günümüz toplumunda stressiz bir yaşam mümkün değildir. Amaçlanan, tümüyle stressiz bir yaşam değil; uygun stres düzeyine sahip olmak, stresle yeterli mücadele edebilmek ve kendi stres yönetimini başarabilmektir.
Özet (Çeviri)
Stress is the response to the stimuli incidents which disrupts the balance of living beings, complicating the ability of coping or exceeding. Thus, the stress is becoming more important in working life and for the psychology of work. In this research, the concept of stress is usually investigated by the size of individual private enterprise. The concept of stress is investigated by individual sizes for general and whereas, for private, is investigated by corporate sizes. The aim, with stress, is to reveal the ways to combat of individuals and institutions. The source of stress, positive or negative effects to individuals and institutions to be determined and then, trying to figure out how struggling with stress would be useful to individuals and institutions. Therefore, the study includes two sections, in the first section of the study, the concept of stress, resources and stages being examined and in the second part; the results of stress and fighting with stress techniques are discussed. In this study, methods of historians, and consequently, the source searching technique was used. A stress-free life is not possible in today's society. The main purpose is not completely stress-free life but possesses the appropriate stress level, adequate to cope with stress and to be able to achieve our own stress management.