Sağlık kurumlarında tedarik zinciri Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Abstract health institutions in supply chain (Bursa Oral and Dental Health Center)
  1. Tez No: 379162
  2. Yazar: HÜLYA POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tedarik zinciri son yıllarda işletmeler için çok önem kazanmıştır. Tedarik zinciri tedarik işlerini yapanların yönetilmesi ve verimli bir şekilde çalışması için tüm kaynakları bir bütün halinde ele alan temel bir sistem olmasıdır. Bu çalışma ile işletmeler için son yıllarda önem kazanan tedarik konusu ele alınmıştır. Bütün işletmeler yaşamlarını devam ettirebilmek için tedarik faaliyetlerinde bulunmak durumundadır. İşletmenin tedarik fonksiyonu, üretim süreci için gerekli üretim faktörlerinin gerekli nitelik ve nicelikte, gerekli zamanda ve uygun fiyatla işletmede hazır bulundurulması ve bunların üretim/montaj hattına, depolara ve tüketiciye taşınmasına ilişkin tüm faaliyetleri içeren bir işletme fonksiyonudur. Tedarik zinciri ile maliyet ve verimliliği kontrol etmek için çok etkin bir unsurdur. Tedarik zinciri sadece ürünlerin hareketi olarak düşünülmemelidir, tedarik zinciri ile bilgi ve para akışı sağlanmaktadır. Tedarik zincirinin işleyebilmesi için iyi bir tedarik yapısının oluşturulması ve bu yapının iyi yönetilmesi gerekir. Tedarik zinciri sadece işletmelerde değil hastanelerde de kullanılmaktadır. Hastaneler açısından bakıldığında malzemelerin uygun zamanda ve uygun yerde bulunması çok önemlidir, bu da çok iyi yapılandırılmış bir tedarik zinciri yönetimin uygulanması ile olur.
Özet (Çeviri)
Supply chain has become very important for businesses in recent years. Supply chain and procurement jobs in an efficient manner that makes managing all resources to work as a whole is addressing the basic system. This work has gained importance in recent years for businesses with procurement issues are discussed. All businesses located in procurement activities in order to maintain their life are required. Property of the procurement function, the manufacturing process required for the factors of production required quality and quantity, at the appropriate time and at affordable rates in the enterprise is ready to be taken and their production / assembly line, warehouse and consumers for transporting includes all the activities a business function. Supply chain is very effective to control the cost and efficiency is a key element. Supply chain should not be considered as only the movement of products, the supply chain is provided with the information and money flow. A good supply for the functioning of the supply chain structure and the creation of this structure must be well managed. Business not only in the supply chain are also used in hospitals. Hospitals In terms of materials available at the appropriate time and in the proper place is very important, it is also very well structured with the implementation of supply chain management becomes.