Stresin hemşirelerde çalışma yaşam kalitesine etkisi
List the nurse working stress effect on quality of life
  1. Tez No: 379161
  2. Yazar: NADİFE BİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günlük hayatta karşılaşılan stres insanların özel ve iş yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Stres örgütsel verimliliğin azalmasına ve iş kazalarının artmasına neden olmaktadır. Stres hemşirelerin de hayatını olumsuz etkilemekte hem kendi hayatlarını hem de bakım verdikleri hastaların hayatını tehlikeye sokmaktadır. Hemşirelerin iş verimliliğini artırmak ve hasta bakım kalitesini arttırmak için stres düzeyleri düşürülerek çalışma yaşam kalitesi arttırılmalıdır. Hemşirelerin vardiyalı çalışma sistemleri, rol tanımlarının belirsizliği, yönetimlerinin otokratik olması, aşırı iş yükü, yeterli ücretlendirmenin olmaması, iletişim ve güvenlik sorunları hemşireleri strese sokmakta onların çalışma yaşam kalitelerini de düşürmektedir. Hemşirelerin çalışma yaşam kalitesinin düşmesi sağlık sorunlarına, iş devamsızlığı ve iş bırakmalara neden olmaktadır. Çalışma yaşam kalitesinin arttırılması için hemşirelerin rol tanımlarının ve çalışma koşullarının kanunlarla güvence altına alınması gerekmektedir. Örgütlerin yapılarını tekrar düzenleyerek çalışanın yönetime katılımını desteklenmeli, yeterli istihdam sağlanarak iş yükleri azaltılmalıdır. Hemşirelerin ücret dağılımı adil ve yeterli olmalıdır. İletişim eğitimleri düzenlenmeli ve hastanelerdeki güvenlik önlemleri artırılarak sağlık personeli şiddetten korunmalıdır. Kurumda hemşirelere stresle baş etme yöntemleri öğretilmeli ve stres oluşturan unsurlar azaltılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Stress in daily life has negative effects on people's private and business life. It causes to decrease organization performance and increase occupational accidents. It also affects nurses' life negatively, moreover it puts nurses' and as well as their patients life at risk. So that, the life quality of nurses has to be improved byreducing stress level for higher working performance, thus for better care quality for the patients.Working shifts, the uncertainty of job description, autocratic management, excessive workload, the absance of adequate remuneration, interpersonal communication and security problems make nurses stressed, and their working life quality is decreased.These problems resulting the reduces on the working life quality of nurses thus causing health problems, absenteeism and leaving the profession. For improving life quality, determination of job describtions and working condition of nurses should be guaranteed by laws.Participation in management of staffs should be supported by new organization structures, and the workloads should be decreased by enhancing number of staffs sufficiently. Feedistribution of nurses should be fare and adequate.Communication education should be organized and medical personnels have to be protected from violence by increasing security level in the hospitals.Methods of coping with stress should be taught andsources of stress should be reduced.