Sağlık kurumlarında tedarik ve stok yönetimine yönelik lisansüstü tezlerin incelenmesi
  1. Tez No: 699588
  2. Yazar: AYŞE GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Örgütsel giderler ve depolama problemleri açısından malzeme ve stok yönetimi oldukça önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Malzeme ve stok yönetiminin düzgün gerçekleştirilmediği dönemlerde stokların tükenmesi, demode olma, bozulma, kullanılamama, tarihi geçme, koruma-kontrol güçlüğü, depolama maliyeti gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Önemli sağlık kurumları kapsamında olan hastanelerde de bu faaliyetlerin daha özverili yönetilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan çalışmanın amacını, sağlık kurumlarında stok ve tedarik zinciri uygulamalarını değerlendirmek, örgütlerde hizmet verimliliği ile departmanlar arasında iletişimin geliştirilmesi ve önceki ile ilerleyen dönemlerdeki maliyetlerin karşılaştırılmasını sağlayarak sağlık kurumları ile hastanelere bazı avantajlar sağlamak adına bazı öneriler sunmak oluşturmaktadır. Gereksinim duyulması halinde gerekli malzemenin bulunmaması, stoklarda malzeme eksiklikleri hastaların tanısı ve tedavisi esnasında sorun teşkil edeceği için sağlık kurumları ve hastanelere negatif geribildirim ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda diğer ülkelerin durumları ile karşılaştırma yapılarak sağlık kurumları ve hastanelerde malzeme ve stok yönetimi ile ilgili gelişim kaydedilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Material and stock management emerges as a very important concept in terms of organizational expenses and storage problems. In periods when material and stock management is not carried out properly, problems such as depletion of stocks, obsolescence, deterioration, unavailability, expiry, conservation-control difficulties, storage costs may be encountered. These activities should be managed more devotedly in hospitals that are within the scope of important health institutions. In this respect, the aim of the study is to evaluate the stock and supply chain practices in health institutions, to improve service efficiency in organizations and communication between departments, and to provide some suggestions to provide some advantages to health institutions and hospitals by comparing the costs of the previous and future periods. Negative feedback will emerge for healthcare institutions and hospitals, as the lack of necessary materials in case of need and material deficiencies in stocks will cause problems during the diagnosis and treatment of patients. In this context, it is necessary to make improvements in terms of material and stock management in health institutions and hospitals by comparing the situations of other countries.