Ortaöğretim okullarında kalite algısı üzerine bir alan araştırması (Beylikdüzü örneği)
A field research on the perception of quality in secondary schools (sample of Beylikduzu)
  1. Tez No: 379164
  2. Yazar: SÜMEYRA AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA HALUK KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim okullarında öğretmen ve yöneticilerin eğitimde kaliteye ilişkin algılarını saptamaktır. Verilerin toplanmasında ilgili literatürden yararlanılmıştır. Ayrıca anket uygulaması yapılmıştır. Uygulanan ankette üç kişisel bilgi ve kaliteli okula ilişkin algıdan oluşan kişisel görüş saptamaya yönelik kırk soru bulunmaktadır. Anketler Beylikdüzü'nde bulunan 11 resmi, 8 özel ortaöğretim kurumu olmak üzere 19 kurumda görevli 602 çalışana uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 21 programıyla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin kaliteli okul kavramıyla ilgili birbirine yakın algılara sahip oldukları ve kaliteli okulun alt boyutlarına ilişkin teorik bilgi ve algıya sahip oldukları tespit edilmiştir. Ancak mevcut durum itibarıyla okullarımız incelendiğinde, bu bilgilerin yalnızca bilgi olarak kaldığı, uygulamaya tam anlamıyla geçirilemediği görülmektedir. Bunu ise, eğitim-öğretim etkinlikleri ile ilgili tüm kararların merkezden alınmasına, uygulanan eğitim programlarının tamamıyla merkez tarafından belirlenen görevliler tarafından oluşturulmasına, eğitim sistemimizin esnek olmayıp kalıpların dışına çıkılmasına olanak vermemesine bağlayabiliriz. Bu araştırmanın, eğitim sisteminin önemli unsurlarından biri olan kalite kavramının ortaöğretim kurumlarına yerleşmesine katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the teachers' and administrators' perception of the quality of education in secondary schools. The collection of data was obtained from the relevant literature. In addition, the survey was conducted. The survey consists of the three inquiries about personal information, and forty questions intended to determine personal vision including the perception of the school quality. Surveys were applied to 602 employees working in 19 secondary education establishments of Beylikdüzü; including 11 public and 8 private schools. The data obtained from the questionnaires were evaluated by SPSS 21 software. As a result, it was established that the teachers and administrators participating in the research have similar views of the school quality and have theoretical knowledge and perception related to the subdimensions of a quality school. However, when the schools are examined in their current status, it has been observed that this information remains theoretical and not being fully applied. The reasons for that are the following: decisions regarding the educational activities are made by the center; the educational programs are conducted by the personnel who were appointed by the center, and the educational system lacks the flexibility which doesn't let anything but predetermined decisions. This research, being one of the important factors in the education system, is expected to contribute to place the quality of education to secondary education establishments.