Cms kalorimetre jetleri için he rekalibrasyon kısıtlama değerlerinin belirlenmesi
Determination of he recalibration cutoff values for cms calorimeter jets
  1. Tez No: 379165
  2. Yazar: İBRAHİM SONER ZORBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hadronik uç kapak kalorimetresinde (HE) aktif madde olarak plastik sintilatörler ve dalgaboyu kaydırıcı (WLS) fiberler kullanılmaktadır. Hem plastik sintilatörlerden hem de WLS fiberlerden okunan ışıkta radyasyon hasarından dolayı bir azalma meydana geleceği bilinmektedir. HE'de foto detektör olarak şu anda hibrit foto diyotlar (HFD) kullanılmaktadır. HFD'ler 2019'da silikon foton çoğaltıcılar (SiFÇ) ile değiştirileceklerdir. 2015 yılından itibaren başlayacak olan çarpışma verisi alımı süresince, HKAL'ın radyasyon hasarından nasıl etkileneceğini belirlemek amacıyla bir radyasyon hasarı modeli oluşturulmuştur. Ayrıca, bu radyasyon hasarı modeline uygun Monte Carlo (MC) verileri HFD'lerin kullanıldığı Faz0 ve SiFÇ'lerin kullanıldığı Faz1 senaryoları için ayrı ayrı üretilmiştir. Bu çalışmada, HE'de meydana gelen radyasyon hasarının hesaplamalara olan etkisini en aza indirgemek amacıyla, farklı ışıklılık ve farklı jet enerjilerinde en uygun rekalibrasyon kısıtlama değeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hadron Endcap (HE) calorimeter uses plastic scintillators and wave-length shifting (WLS) fibers as its active medium. Both plastic scintillator and WLS fiber are known to suffer degradation of light output because of radiation damage. Currently Hybrid Photo Diodes (HPDs) are used in the HE as photo detectors currently. They will be replaced with Silicon Photomultipliers (SiMPs) in 2019. A radiation damage model has been created to determine how radiation damage will effect HCAL during the collision data taking period which will start in 2015. Also, Monte Carlo (MC) samples in accordance with the radiation damage model have been generated for the Phase0 scenario using HPDs and the Phase1 scenario using SiPMs. In this study, to minimize radiation damage effect, occurring in the HE, on calculations optimal recalibration cutoffs are determined with different luminosities and jet energies.