Eğitim örgütlerinde (ilkokul-ortaokul) öğretmen ve yöneticilerin örgütsel bağlılıkları ile yöneticilerin insan kaynaklarını yönetme ilişkisi
The relationshipbetween the organization commitments of teachers and of school administrators in the educational organizations of elementary or middle schools and the way that administrators manage human resources
- Tez No: 379168
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim örgütlerinde (ilkokul - ortaokul) öğretmen ve yöneticilerin örgütsel bağlılıkları ile yöneticilerin insan kaynaklarını yönetme ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma teorik bir çerçeve ile sunulduktan sonra konuyu desteklemek amacıyla Ampirik bir araştırma yapılmıştır. Ampirik araştırma İstanbul İli Sarıyer İlçesinde bulunan 1082 okul yöneticisi ve öğretmenden toplam 268 çalışanı kapsamaktadır. Bu kapsamda detaylı bir literatür araştırmasına dayanılarak örgütsel bağlılığa ilişkin 40 soruluk bir anket formu hazırlanmış ve bu ankette Likert tipi beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for windows17.0 programında değerlendirilmiştir. Araştırma yapılacak konunun spesifikasyonuna göre T-Testi, Oneway ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi), Post hoc scheffe's test, Frekans ve Yüzde Analizi istatistik teknikleri ile analiz edilmiştir. 40 sorudan oluşan“Yönetici ve Öğretmen Örgütsel Bağlılık Algıları Anketi”ne deneklerden alınan cevapların örgütsel bağlılık ile yöneticilerin insan kaynaklarını yönetme ilişkisi bu bulgularla açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçları örgütsel bağlılıkla yöneticilerin insan kaynaklarını yönetmede bağlılık değerlerinin etkisi olduğu görülmektedir. Yöneticilerin örgüte karşı olan sadakat hali ve çalıştığı örgütün başarılı olabilmesi için gösterdiği çaba olarak tanımlanan örgütsel bağlılık, yöneticinin çalıştığı kuruma karşı hissettiği bağın gücünü ifade etmektedir. Eksik yönler ve farklılıklar giderilerek, uyum sağlanır. Eğitim ve geliştirmede temel amaç, çalışanı değişen çevre koşullarına uygun duruma getirmektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the relationship between the organization commitment of the teachers and of the school administrators in the educational organizations like in the elementary or middle schools and the way that administrators conduct human resources. After the research was presented in a theoretical frame, an empirical review was also done to support the subject. This empirical review includes 268 employees among 1082 school administrators as well as the teachers working in Sariyer district of Istanbul. Within this context; a questionnaire based on a detailed literature review and composed of 40 questions related to organizational commitment was prepared and besides a 5 Likert Type Scale was used. However data collected from this survey was evaluated on the program of 17.0 SPSS for windows. According to specification of the research subject, T type test was analyzed by the statistic techniques of frequency and percentage analysis, one way ANOVA test (one way variance analysis), post hoc scheffe's test Using those findings by the given answers of the subjects in the questionnaire composed of 40 questions and named as organization commitment perceptions of administrators and of teachers, the relation between the organization commitment and the way that administrators conduct to human resources was tried to be explained. Research results show that there is an effect of organizational commitment on the administrators' commitments to conduct the human resources. The organizational commitment which is defined as an effort of administrators to make their organization successful and their loyalty to it expresses the strength of the ties that they feel for their institutions. Besides, the adaptation and harmony can be provided by the removal of differences and the deficiencies. The main purpose of education and of its development is to make the workers more convenient to the changing environment conditions.