Sağlık kurumlarında akreditasyon
Health business accreditation
  1. Tez No: 379169
  2. Yazar: SALİHA ATABEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TIĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojik gelişmelerin son hızla devam ettiği günümüzde, çağdaşlaşmanın bir sonucu olarak her alanda olduğu gibi hizmet alanında da köklü değişiklikler olmuştur. Merkezinde insan ve insana hizmet olan bu sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar ayakta kalabilmek için birçok yöntem geliştirme arayışına girmişlerdir. Beklentilerin artması beraberinde hizmet kalitesini de attırmıştır. Sağlık sektörü de bu duruma kayıtsız kalamamış ve hizmet sunumunda meydana gelebilecek hata ve aksaklıkları en aza indirmek ve bunun neticesinde hasta ve hasta yakınlarının memnuniyet düzeyini en üst seviye çıkarmayı hedeflemiştir. Bu amaca ulaşmak şüphesiz ki belirli standartları sağlamakla mümkün olacaktır. Üretim sektörünün yanında hizmet sektörü de Toplam Kalite Yönetimi anlayışını hızla benimsemiş ve uygulamaya başlamıştır. Hizmet sektörünün en önemlisi olan Sağlık kuruluşlarında Toplam Kalite Yönetimi felsefesi benimsenmiş ve bu doğrultuda sağlık kalitesini güvence altına alacak çalışmalar giderek önem kazanmıştır. Bireylere zarar verebilecek hataların önceden belirlenebilmesi ve önlenebilmesi için sağlık kurum ve çalışanlarına büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu noktada sağlık kurumları bünyesinde yürütülecek olan kalite ve akreditasyon çalışmaları bireylerin daha sağlıklı ve daha güvenli şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Technological developments continue at full speed today, as a result of modernization in all areas as well as services have been fundamental changes in the field. In the center of the human and human services organizations operating in this sector in order to survive and are seeking to develop several methods. Along with the increasing expectations of service quality have been thrown out. The health sector could not remain indifferent to this situation and any errors that may occur in service delivery and to minimize disruptions and consequently the level of satisfaction of patients and their relatives were targeted to remove the top level. Achieve this goal, no doubt you will be able to provide specific standards. In addition to the manufacturing sector to the service sector quickly adopted the Total Quality Management concept and implementation has started. The service sector, which is the most important philosophy of Total Quality Management in Health organization and in this direction has been adopted to guarantee the quality of health care has become increasingly important work. Early identification of errors that can cause damage to individuals and institutions and their employees in order to prevent health is important responsibilities. At this point, which will be conducted within health care quality and accreditation activities of individuals healthier and more able to ensure safe utilization of health services.