Biçimsel ve öyküsel düzlemde film eleştirisi
Film criticism in terms of structure and story
  1. Tez No: 379167
  2. Yazar: ESRA SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi ve internet erişiminin yaygınlaşması, film üretiminden tüketimine kadar yoğun süreçlerin yaşanmasına neden olmuştur. İnternetin sağladığı kolay erişim ve ulaşım yolları, filmlerin üretim ve tüketimlerinin yanı sıra, eleştirisine de yansımıştır. Sadece gazete, dergi, kitap gibi basılı yayın mecralarında filmlerle ilgili yazılar yoktur. Zira çeşitli blog ve internet sayfalarında sinemadan, müziğe, edebiyata, spora kadar pek çok konuda, çok sayıda insanın yazabilme özgürlüğü vardır. Ancak bu özgürlük ve kolay erişilebilirlik bir yandan da bilgi kirliliği de yaratabilmektedir. İşte bu tezin amacı bir filmin eleştirilmesi sırasında nelerin dikkate alınması gerektiği, filmle ilgili yazının ne kadar“film eleştirisi”olduğu ve filmi oluşturan parçaların biçimsel ve öyküsel olarak ne anlattığını açıklamaya çalışmak ve film eleştirisi yazmak isteyenlere bir bakış açısı kazandırabilmektir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology and the growth of Internet usage has led to the emergence of intensive processes such as the production and the consumption of films. Easy access to information provided by the Internet has affected film production and consumption as well as film criticism. Writings on films are seen not only in written media such as newspapers, magazines and books. People are free to write in several blogs and web pages on different topics including cinema, music, literature and sports. This freedom and ease of Access may cause pollution of information on the other hand. The aim of the present thesis is to explain what to take into consideration while criticising a film, to what extent a writing is a“film criticism”and what the constituent parts of the film tell and thus to be able to give a point of view to those who would like to write film criticism.