Çalışanlarda örgüt kültürü ve iş performansı (Antalya Atatürk Devlet Hastanesi çalışanları örneği)
Employees organizational culture and business performance (Antalya Atatürk State Hospital employees example)
- Tez No: 379180
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma ile sağlık hizmetleri sektöründe örgüt kültürü ile iş performansı arasındaki ilişki, aynı zamanda çalışan iş performansına etki düzeyi incelenmiştir. Sağlık hizmetleri sektörü çalışanlarının iş performansının artması, örgütün amaçlarını gerçekleştirebilmesi ve daha kaliteli hizmet sunması bakımından bu çalışma sağlık sektörü çalışanları ve yöneticiliği bakımından ayrıca önem taşımaktadır. Çalışmada Antalya Atatürk Devlet Hastanesi çalışanlarının, örgüt kültürü ve iş performansı ölçekleri ile demografik özelliklerini belirlemeye yönelik üç bölümden oluşan anket yapılmıştır. Anket sorularının 5‟li Likert ölçeğine göre cevaplandırılması istenmiş ve anket verileri, sosyal bilimler için istatistik (Statistical Program for Social Sciences-SPSS 15.0) programı kullanılarak yapılan analizler ile (frekans ve yüzde oranları ile çoklu regresyon ve korelasyon analiz) sistematik olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda örgüt kültürü ve iş performansı arasında pozitif bir ilişki olduğu, bu iki faktörün birbiri ile aynı yönde etkilendiği ve demografik özelliklerin her iki durumunda yapılanmasında etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this work, relationship between and health services sector, organizational culture and business performance , but also influence the level of employee job performance were investigated. The health care sector of the business to increase employee performance , employee health sector in terms of delivering the objectives of this study can be carried out and better quality of service in terms of organization and management is also important . Antalya State Hospital workers in this study is composed of three parts: a survey was conducted to determine the demographic characteristics of the organizational culture and business performance scales. Poll Question of the 5 " li been asked to be answered according to the Likert scale and survey data, statistics for the social sciences (Statistical Program for Social Sciences - SPSS 15.0 ) using the program with the analysis carried out (frequency and multiple regression and correlation analysis with percentages ) were systematically evaluated . Organizational culture and the results of the study indicate a positive relationship between job performance, it was observed that these two factors are affected by each other in the same direction and the demographic structure is effective in the case of both .