Nlp (nöro linguistik programlama) eğitiminin, sağlık yöneticilerinin iletişim tarzı, sözsüz iletişim düzeyi ve kişiler arası iletişim süreci üzerindeki etkileri (Tire Devlet Hastanesinde bir uygulama)
The effect of neuro linguistic programming on hospital administrators' communication styles, the nonverbal immediacy level, and interpersonal communication process (The practice in Ti̇re Public Hospital)
  1. Tez No: 379179
  2. Yazar: EMEL GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Health Care Management, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık kurumlarında çalışan yöneticilerin diğer sağlık personeli ile olan iletişimlerinde Nöro Linguistik Programlama eğitiminin, iletişim tarzı, sözsüz iletişim düzeyi ve kişiler arası iletişim süreci üzerinde etkisinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda; Tire Devlet Hastanesi'nde yönetici olarak çalışan 34 kişi NLP eğitimine katılmıştır. Eğitimin etkinliğini belirlemek için demografik sorular içeren sekiz soruluk anket ile birlikte, Kişiler Arası İletişim Süreci Ölçeği, İletişim Tarzı Ölçeği ve Sözsüz İletişim Düzeyi Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcı gruba eğitim öncesi 22.04.2013 tarihinde ön test ve eğitimden 55 gün sonra 17.06.2013 tarihinde son test olarak anketler uygulanmıştır. Anket formları bizzat araştırmacı tarafından gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra dağıtılmış ve aynı anda toplanmıştır. Araştırmanın on üç varsayımı bulunmaktadır. Bu varsayımlar parametrik olmayan (Wilcoxon Sign Rank test) ve parametrik (bağımlı grup t-test) istatiktiklerle sınanmıştır. Araştırma sonucunda dört varsayım doğrulanmıştır. Bu doğrultuda Kişiler Arası İletişim Süreci ölçek puanında eğitimden sonra istatistiksel olarak anlamlı bir artış olmuştur. Böylece çalışmanın birinci varsayımı“NLP eğitimi sağlık yöneticilerinin, sağlık kurum ve örgütlerinde kişiler arası iletişim süreçlerine katılımını arttırmaktadır”doğrulanmıştır. İletişim Tarzı ölçek puanlarında eğitimden sonra istatistiksel olarak anlamlı bir artış olmuştur. Alt faktörlerden arkadaş canlısı, etki bırakma, ilgili, kesin ve sözsüz iletişim, puanları hem ön test hem de son testte 3,5'in üzerindedir. Tüm faktörlerin ön test ve son test puanlarında artış gözlenmiştir. Fakat en büyük artış İlgili ve Dramatize eden faktörlerindedir. Bu sonuçlara göre;“NLP eğitimi sağlık yöneticilerinin ilgili iletişim tarzı, sergileme düzeylerini arttırmaktadır”varsayımı ile“NLP eğitimi sağlık yöneticilerinin dramatize eden iletişim tarzı, sergileme düzeylerini arttırmaktadır”varsayımı doğrulanmıştır. Sözsüz İletişim Ölçeği'nin ölçek puanının ortalama ve standart sapmaları incelendiğinde, son test puanının ön test puanından yüksek olduğu görülmüştür. İstatistiksel analizler de bu fikrin anlamlı olduğunu göstermiştir. Buna göre araştırmanın son varsayımı olan“NLP eğitimi alan sağlık yöneticilerinin sağlık kurum ve örgütlerinde sözsüz iletişim kullanımları artmaktadır”doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Neuro Linguistic Programming on hospital administrators' communication styles, the nonverbal immediacy level, and interpersonal communication process. Toward this aim, 34 administrators in Tire Public Hospital were reached in this study. In this pre-experimental study three scales along with demographic questionnaire were given to participants before and after the training; communication styles, the nonverbal immediacy scale, and interpersonal communication process scale. Pre test was employed right before the training as of 22.04.2013; post test was employed 55 days after the training as of 17.06.2013. In this study 13 research hypotheses were tested with nonparametric test (Wilcoxon sign test) or parametric test (dependent sample t-test). Descriptive statistics show that participants scale scores obtained with the three scale increased after the training. Inferential statistics showed that participants' score on interpersonal communication process had statistically significantly increased after the training. Therefore we can conclude that our first research hypothesis which is“hospital administrators who attended NLP training have higher involvement into interpersonal commination process”was confirmed. Scores obtained from communication styles scale scores statistically significantly increased after the training. Sub hypothesis about Interested and Dramatized sub scale score are above 3.5. All sub scales' score increased after the training. However, highest increase was observed for Interested and Dramatized subscale. As a results; both“hospital administrators who attended NLP training have higher interested communication level”and“hospital administrators who attended NLP training have higher dramatized communication level”were confirmed. Descriptive statistics show that pretest score of nonverbal immediacy process seems higher than post test score. Indeed, hypothesis test show that this difference is statistically significant. Therefore, our last research hypothesis which is“hospital administrators who attended NLP training use nonverbal immediacy process more often”was confirmed.