Motivasyon ve sağlık çalışanları (Antalya Atatürk Devlet Hastanesi çalışanları örneği)
Motivation and health workers (Antalya Atatürk State Hospi̇tal employees sample)
- Tez No: 379181
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma ile Antalya Atatürk Devlet Hastanesi çalışanlarına anket yapılmış ve motivasyon ölçeği uygulanmıştır. Bu bağlamda personelin motivasyonunu artıran veya düşüren etki faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anket verileri Sosyal Bilimler için istatistik (Statistical Program for Social Sciences-SPSS 15.0) programı kullanılarak yapılan analizler ile değerlendirilmiştir. Sağlık çalışanlarını motive eden faktörleri saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada maddi ödülle manevi ödüller karşılaştırıldığında manevi ödüllerin motivasyonu çok daha iyi sağladığı, gözlenmiştir. Sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı yapmakta oldukları görevlerin beğenilmesinin işyerine ait olduklarını hissetmelerini sağladığı ve pozitif güdüleme ile işlerini benimsediklerini dile getirmişlerdir. Sağlık sektöründe verilen hizmetlerin şahsi olmasından dolayı, motivasyon ve iş doyumunun yüksek seviyede tutularak, etkinlik sağlandığı tespit edilmiştir. Sağlık hizmetlerinde iş yoğunluğunun fazla olması nedeni ile personellerin motivasyonunun güçlü olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey was conducted to Antalya State Hospital employees and motivation scale was applied. Increase or reduce the motivation of staff in this context was to determine the effects of factors. Survey data statistics for the Social Sciences (Statistical Program for Social Sciences-SPSS 15.0) were assessed by analysis using the program. Compared with health workers to identify factors that motivate monetary award for non-pecuniary rewards in this study provides a much better motivation of the spiritual reward, was observed. Health of the likes of the tasks they are performing a large part of the employees that make them feel they belong to the workplace and have stated that they embraced their work with positive motivation. Due to the personal of the services provided in the health sector, maintaining a high level of motivation and job satisfaction, efficiency has been found to be provided. Staff due to increase of workload in health care should be strong motivation.