Kardiyak sendrom x hastalarında fragmente QRS sıklığı
- Tez No: 379185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ALTUNKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kardiyak sendrom X (KSX), anjiyografik olarak normal koroner arterlerin varlığında eforla artan anjina benzeri rahatsızlık olarak tanımlanır. Daha önce yapılan çalışmalarda KSX'in myokardiyal fibrozis ve iskemi ile olan ilişkisi açıkça gösterilmiştir. Ayrıca literatürde fragmente QRS (fQRS)'in myokardiyal fibrozisin bir göstergesi olduğu bildirilmiştir. Ancak literatürde KSX'li hastalarda fQRS sıklığının araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada KSX'li hastalarda fQRS sıklığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya tipik anjinal yakınmaları olup efor testinde iskemisi olan ve anjiyografide normal koroner arterler tespit edilen 37 hasta (Çalışma grubu) ile efor testi negatif olan ve anjiyografide normal koroner arterler tespit edilen 47 hasta (kontrol grubu) dahil edildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve diğer temel karekteristik özellikler açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında KSX grubunda, fQRS ve stabil anjina pektoris kliniği ile başvuru sıklığı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı ( p değerleri sırası ile 0.001 ve
Özet (Çeviri)
The cardiac syndrome X (CSX) is defined as an angina-like illness where the normal coronary arteries are angiographically are increased under stress. The previous works the relation between CSX's myocardial fibrosis and ischemia was clearly indicated. Furthermore in literature it was described that the fragmented QRS (fQRS) was an indication of myocardial fibrosis. However, there is no research in literature that shows the prevalence of fQRS with patients that suffer from CSX. In this study we tried to research the fQRS prevalence with CSX patients. The research included 37 patients (work group) with typical anginal symptoms and who have shown ischemia during the exercise testing and normal coronary arteria during the angiography as well as 47 patients (control group) with a negative exercise test result but angiographically normal coronary arteria. There have been no significant differences with regards to age, gender or other characteristic features between the groups. When compared with the control group the CSX group shows statistically a signifacantly higher clinical admission for fQRS and stable angina pectoris ( p values are respectively 0.001 and