Dismenore tanısı almış hastalarda MEFV gen polimorfizmlerinin analizi
Analysis of MEFV gene polymorphisms in dysmenorrhea diagnosed patients
  1. Tez No: 379187
  2. Yazar: MEHMET CAN NACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASKER ZEKİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı dismenore sorunu yaşayan hastalarda MEFV gen polimorfizmi olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışma Tokat ilinde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniği'ne Temmuz 2012 - Mart 2013 tarihleri arasında dismenore tanısı konan 145 hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 135 birey esas alınarak yapılmıştır. Polikliniğe başvuran hastalardan detaylı anamnez alınmış olup, ultrasonografi ve gereklilik halinde renkli dopler ultrasonografi uygulanarak primer dismenore hastaları kabul edilmiştir. Hasta ve kontrol grubuna daha önceden hazırlanmış olan menarş yaşı, evli olup olmadığı, çocuk sahibi olup olmadığı, ailede dismenore öyküsü, fmf aile öyküsü vb. sorular yönlendirilmiştir. Hasta grubu 145 birey içermekte olup ortalama yaş 25.614 ; kontrol grubu toplam 135 bireyden oluşmuş olup yaş ortalaması 25.754.25 bulunmuştur. İki grup arasında yaş ortalaması bakımından anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.786). Menarş olma yaşı çalışma grubunda 12.270.6, sağlıklı grupta 12.260.5 olup her iki grup arasından anlamlı fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate MEFV gene polymorphisms in patients suffering from dysmenorrhea. The study has been made with dysmenorrhea diagnosed 145 patients and the control group healthy 135 individuals who have admitted to Gaziosmanpasa University Research and Training Hospital Obstetrics and Gynecology Department Policlinic between July 2012 - March 2013. Detailed history was taken from patients who admitted to the clinic and ultrasonography and in case of necessity colour doppler ultrasonography was done to all applicants and primary dysmenorrhea patients was included for the study. Some previously prepared questions like menarche age, married or not, whether they have children, a family history of dysmenorrhea, FMF family history etc. were asked to patients and control group. Patient group comprises 145 individuals and the average age was 25.614 ; the control group includes 135 individuals and the average age was 25.754.25. There was no significantly difference between patient and control group in terms of mean age (p=0.786). The age of menarche in the study group and control group were 12.270.6 and 12.260.5 respectively and there was no statistically difference between two groups (p>0.05).