Time-resolved kontrastlı manyetik rezonans anjiografi tekniğinin karotid arter stenozlarının değerlendirilmesinde dijital substraksion anjiografi ile karşılaştırılması
Time resolved contrast enhanced mr angiography versus digital subtraction angiography in internal carotid artery stenosis
- Tez No: 379203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN GÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Serebrovasküler hastalık semptomları olan hastalarda 3B TRICKS MRA'nın karotid arter darlığını saptamada DSA tetkiki ile karşılaştırılarak duyarlılık, özgüllük, olumlu ve olumsuz öngörü değerleri ile tanısal doğruluğu araştırıldı.Bu çalışmaya, Nisan 2009-Kasım 2010 tarihleri arasında, 45-84 yaş aralığındaki, 16 erkek, 6 kadın toplam 22 olgu dahil edilmiştir. Tüm olguların, MR anjiografi incelemeleri, 1.5 T görüntüleme sisteminde, kontrast madde enjeksiyonu sonrasında, 3B TRICKS sekansı kullanılarak elde edilmiştir.Her olgunun MRA ve DSA görüntüleri, vasküler radyolojide deneyim sahibi iki radyolog tarafından değerlendirilmiş ve stenoz oranları belirlenmiştir. Her bir yöntemde stenozun en fazla olduğu alandan ölçüm yapılmış ve stenoz oranı NASCET yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ölçümlerde lateral projeksiyonda alınan DSA görüntüleri ve MRA'da sagital planda elde olunan MIP görüntüler kullanılmıştır.Değerlendirmeye alınan 22 hastanın 44 internal karotis arterinde 56 internal karotis arter segmenti incelemeye dahil edilmiştir. Kappa istatistiğine göre gözlemciler arası uyum her iki yöntem için de çok iyi ve mükemmel düzeydedir: TRICKS MRA için 0.73 ve DSA için 0.83'dür. Elde edilen istatiksel verilerde MRA'nın stenozu öngörmedeki %70-99 aralığında birinci gözlemcide duyarlılığı; %100, özgüllüğü; %92,3, ikinci gözlemcide duyarlılığı; %100, özgüllüğü;%94,1 olarak saptanmıştır.TRICKS MRA, noninvazif ve hızlı bir yöntem olması ile iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Karotis arter stenoz görüntülemede 3B TRICKS MRA' nın önemli avantajları, akım ve hasta hareketinden kaynaklanan hareket artefaktlarından diğer MRA tekniklerine göre daha az etkilenmesi, iyi uzaysal rezolüsyon sağlaması ve aortik arktan willis poligonuna kadar geniş bir alanı tarayabilmesidir. Sonuç olarak TRICKS MRA, karotid arter stenozlarında DSA'ya alternatif noninvazif güvenli bir tanı yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, DSA being taken as a reference, the sensitivity, specificity, positive and negative predictive values, and diagnostic accuracy of 3D TRICKS MRA was used in the detection of internal carotid artery stenosis in patients with stroke and cerebrovascular disease symptoms.From April 2009 to November 2010, 22 (16 male, 6 female; mean age 68 years; age range 45-84±10 SD) consecutive patients were included in this study. MR Angiography was performed 1.5 Tesla MR (Signa excite HD; GE).Results of TRICKS MR angiography, and DSA were read independently by two observers. ICA stenosis was measured on printed hard copies according to the following NASCET method. The measurements was taken from lateral projections in DSA imaging, and sagittal MIP images in MRA imaging.All segments throughout in 44 ICA?s compared at 56 point of stenosis in TRICKS MR angiography and DSA. The k statistics that reflected the interobserver variability between observers 1 and 2 were very good and similar for two tests: 0.73 for TRICKS MR angiography, and 0.83 for DSA. In statistical results, MRA determined the stenosis in 70-99% classification with the sensitivity of 100%, the specifity of 92,3% for the first observer and 100% sensitivity and 94,1% specifity fort he second observer.TRICKS MRA is noninvasive and quick technique; so this is a good alternative technique for imaging karotid arter stenosis. The advantages of this technique are; good spatial resolution, scanning wide area from arcus aortica to Willis polygon, less responsible to flow and motion artefacts according to other MRA techniques. İn conclusion; TRICKS MRA is a noninvasive, reliable imaging technique alternative to DSA in the carotid arter stenosis.