Periarteriyel kan varlığına bağlı gelişen vazokonstriksiyon üzerine Nimodipin ve Amiadaron'un etkisi
- Tez No: 88845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HADİ KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada CCA'leri kan ve izotonikle farklı sürelerde temasta bırakarak, daha sonra hazırlanan vasküler striplerde kontraktibilite değişikliği ve noradrenalin tarafından uyarılan kontraksiyonları nimodipin ve amiodaronun engelleyip engellemediği, engelliyorsa birbirine ve kontrole göre engelleme dereceleri araştırıldı. Çalışmamızda her biri 2,5-3 kg. olan 120 adet, melez, albino, erkek tavşan birine kan, diğerine izotonik uygulanan iki ana gruba ve bu iki ana grubda 1,3,7,14 ve 28 günlük test materyali uygulama sûrelerine göre her biri 12 denekten oluşan 5 subgruba ayrıldı. Çalışma grubunda CCA'e periadventisiyal olarak 12*5 mm ebadındaki silastik kılıf içerisinde 0,3 mi otolog kan-PVA karışımı; kontrol grubuna ise 0,3 mi i2otonik-PVA karışımı uygulandı. Her subgrubdaki denekler 1,3,7,14 ve 28 günlük takip süresinden sonra sakrifiye edilerek, CCA'leri çıkarıldı ve helikal striplerler hazırlandı. Izometrik kontraksiyon ölçücüye yerleştirilen striplerde noradrenalin tarafından uyarılan kontraksiyonlar ortama nimodipin ve amiodaron eklenmeden ve eklenerek ölçüldü ve kaydedildi. Bu verilerden kontraktjl aktivitenln kan kullanılan grubda daha fazla olmak üzere her iki grubda da azalmış olduğu saptandı. Amiodaron, çalışma grubunda süre ile tedrici artan bir biçimde kontraksiyonları engellerken, kontrol grubunda tedrici azalan bir biçimde kontraksiyonları engelledi. Nimodipin çalışma grubundaki kontraksiyonları kontrol grubundan daha fazla engelledi ve kan kullanılan grubda bu engelleme süre ile tedrici azalma gösterirken, kontrol grubunda tedrici artma gösterdi. Amiodaron ve nimodipin karşılaştırıldığında ise çalışma grubunda kanla temas süresinin yaklaşık olarak ilk yarısında nimodipin, ikinci yarısında amiodaron daha etkindi. Bu sonuçlardan gerek amiodaron ve gerekse nimodipinin her ikisinin de vazospazmı engellemede etkin olduğu, amiodaronun temas süresine bağlı olarak ile etkinliği artarken, nimodipinin temas süresine bağlı olarak etkinliğinin azaldığı saptandı. Bu sonuçlar amiodaronun uzun süreli kanla temas bırakılan damarlarda klasik kalsiyum kanal blokeri nimodipine göre daha etkili olduğu ve klinik vazospazmın geç döneminde ve/veya amiodaronla koombine olarak hem erken hem geç döneminde kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study we researched whether nimodipin and amiodaron inhibited the contraction stimulated by noradrenaline and there is change of contractibility in vascular strips prepared by leaving CCA in contact with blood and isotonic, and if so, the inhibition levels as to each other and control. In our study, 120 hybrid, albino, male rabbits, 2,5-3 kg, were divided into two group applying blood to one group, and isotonic to the other group, then each mean group was divided into 5 subgroup, each containing 12 rabbits as to the application period of test material for 1,3,7,14 and 29 days In study group 0,3 ml otolog kan-PVA mixture in cyclastic sheath 12x5 mm size was applied to CCA periadventicially; in confrol group, 0,3 ml isotonic-PVA mixture was applied. The rabbits in each subgroup were sacrified after the follow-up period for 1,3,7,14 and 28 days, CCAs were removed and helical strips in isometric contraction device were measured with and without adding nimodipin and amiodarone to the media and then recorded from the data. Contractu activity were determined to decrease in all groups but more in the group in which blood was used. Amiodarone inhibited the contractions in the study group in a gradually increasing manner, but in the control group in a gradually decreasing manner. Nimodipin inhibited the contractions in the control group, but this inhibition was more in the study group. This inhibition induced by nimodipine gradually decreased In the study group during time, but gradually increased in the control group. When compared with each other, nimodipin was more effective in thş first half of contact time to the blood, but amiodarone was more effective in the latter half of contact time to the blood. Because of these results, it was assumed that both amiodarone and nimodipine were effective in inhibiting vasospasm and that, depending on contact time, amiodarone's effectivity increased, but nimodipine's effectivity decreased. These results suggest that amiodarone is more effective in the late stage of vasospasm induced in vessels exposed to the blood for long- term than is nimodipine, classical calcium channel blocker, and that It «fill be used in the late stage of vasospasm alone and/or in both the early and the late stage of vasospasmin by being combined with nimodipine T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU