Atrial fibrilasyonun sinüs ritmine döndürülmesinde Propafenon, Sotalol ve Amiodaron'un etkinliğinin plasebo ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 60513
  2. Yazar: SEDAT KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı yeni başlangıçlı atrial fibrilasyonlu semptomatik hastalarda propafenon, sotalol ile amiodaron'un etkinlik ve güvenilirlik profillerinin prospektif olarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya alman 112 hastanm 39'u (27 erkek, 12 kadın, ortalama yaş 56,21 ± 12,43) propafenon, 24'ü (16 erkek, 8 kadın, ortalama yaş 53,46 ± 11,45) sotalol, 29'u (18 erkek, 11 kadın, ortalama yaş 59,36 ± 13,67) amiodaron almıştı. Plasebo grubu 13'ü erkek, 7'si kadın, ortalama yaşları 52,86 ± 11,74 olan 20 hastadan oluşuyordu. 3, 6, 12 ve 24. saatlerde sinüs ritmine dönüş oranları etkinlik kriteri olarak kabul edildi. Propafenon; sotalol, amiodaron ve plasebo ile kıyaslandığında 3,6, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF EFFICACY OF PROPAFENONE, SOTALOL, AMIODARONE VERSUS PLACEBO FOR CONVERSION OF ATRIAL FIBRILLATION TO SINUS RHYTHM The purpose of the study was to compare prospectively the safety and efficacy profile of propafenone, sotalol, amiodarone versus placebo in symptomatic patients with recent-onset atrial fibrillation. Of the 112 patients enrolled in the study; 39 patients (27 men, 12 women, mean age 56,21 ± 12,43 years) were treated with propafenone, 24 patients (16 men, 8 women, mean age 53,46 ± 11,45 years) with sotalol, 29 patients (18 men, 11 women, mean age 59,36 ± 13,67 years) with amiodarone. 20 patients (13 men, 7 women, mean age 52,86 ± 11,74 years) were accepted as a plasebo group. Conversion to sinus rhythm at 3, 6, 12 and 24 hours was considered as the criterion of efficacy.