Tek taraflı yüksekte kalça çıkığı olan erişkin hastalarda her iki kalçanın çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırılması
Comparison between both hips of adults with unilateral high dislocation by multislice computerized tomography
- Tez No: 379219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gelişimsel kalça displazisi olan erişkin hastalarda, cerrahi hazırlık aşamasında hastalık hakkında ayrıntılı bilgi edinilerek, daha etkin cerrahi tedavi uygulanmasına yardımcı olmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Araştırmaya sadece bir kalça ekleminde yüksekte kalça çıkığı olan (Hartofilakidis Sınıflaması Tip 3) ve diğer kalça ekleminde GKD olmayan 10 hasta dahil edildi. Hastaların hem çıkık hem de sağlam taraflarında femur ve asetabuluma ait birçok uzunluk, açı ve hacim ölçümü yapıldı. Çıkık tarafta femur başı üst noktası ile trokanter minör arası mesafe kısa, trokanter minör ile interkondüler notch arası mesafe ise uzun bulundu. Dolayısı ile trokanter minöre göre uzunluk ayarlaması yapılan total kalça artroplastisi ameliyatlarında bu durumun göz önüne alınması önem arz etmektedir. Çalışmamızda femoral anteversiyon ölçümü, sağlam taraf kalça ekleminde ortalama 33,61, çıkık taraf kalça ekleminde ortalama 26,38 derece olarak bulundu. Trokanter minörün çıkıntısının femura göre rotasyonuna bakıldığında çıkık tarafta belirgin bir şekilde retrovert olduğu belirlendi. Trokanter minörün 20 mm aşağısından itibaren distale doğru gidildikçe çıkık tarafta femoral kanal çapının sağlam tarafa göre daha geniş olduğu tespit dildi. Trokanter minör seviyesinde hem çıkık hem de sağlam tarafta mediolateral çap anteroposterior çaptan fazla, trokanter minörün distalinde ölçüm yapılan tüm seviyelerde ise bu durum tersine dönerek hem çıkık hem de sağlam tarafta anteroposterior çap mediolateral çaptan daha fazla olarak belirlendi. Femur en dar intramedüller kanal çapına bakıldığında çıkık taraf sağlam tarafa göre daha genişti. Ayrıca trokanter minörün 20 mm distal seviyesindeki ortalama korteks kalınlığı, çıkık tarafta anlamlı bir şekilde ince olarak bulundu. Çıkık taraftaki asetabulumun ön arka çapını, ön dudak ve arka dudak kalınlığını, derinliğini, hacmini sağlam tarafa göre daha az bulduk. Sağlam taraf ile çıkık taraf karşılaştırılmasında en büyük orandaki anatomik yetersizlik posterior dudak kalınlığında tespit edildi. Asetabulum hacimlerinin karşılaştırılmasında sağlam taraf asetabulum hacmi, çıkık tarafın 2.3 katı olarak bulundu. Asetabulumun gerek hacim olarak gerekse kemik yapılar olarak farklılıkları TKA esnasında asetabular komponentin uygun bir şekilde uygulanmasının güçlüğünü ortaya koymaktadır. Yüksekte çıkık nedeniyle var olan yapısal anatomik değişikliklere ek olarak vücut postüründen yürüyüş fizyolojisine kadar birçok fonksiyonun bozulması, hastaların çıkık taraftaki ekstremitelerine diğer taraftan daha az yük vermesine ve böylece o taraftaki kemiksel gelişimlerin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu durum TKA ameliyatı esnasında göz önünde bulundurulmalı ve oluşabilecek komplikasyonlara karşı tedbirli olunmalıdır. Özellikle TKA planlanan hastalarda daha kolay bir cerrahi teknik uygulayabilmek ve ameliyat sonrasındaki komplikasyon risklerini azaltarak başarıyı arttırabilmek için ameliyat öncesi dönemde cerrahi hazırlık aşamasında çok kesitli bilgisayarlı tomografi çekilmesinin faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to help for performing effective surgical treatment by obtaining detailed information in surgical preparation phase about the disorder in adult patients with developmental dysplasia of the hip (DDH). Patients who have high dislocation only in one and just one hip joint (Hartofilakidis Classification Type 3) were included in this study. Multiple lengths, angles and volumes of femur and acetabulum were measured on both dislocated and normal side of the patients. Our results show that distance between the top of the femoral head and trochanter minor was shorter, whereas the distance between trochanter minor and the intercondylar notch was significantly longer on the dislocated side. Thus, it is important to consider this information in the total hip arthroplasty when using length adjustments based on trochanter minor. In our study, the mean femoral anteversion measurement was found 33.61 degrees on the unaffected side and 26.38 degrees on the dislocated side, respectively. Rotation of trochanter minor according to femur was found significantly retroverted on the dislocated side. Femoral canal diameter was found wider than the unaffected side from 20 mm below the trochanter minor towards the distal end. Mediolateral diameter greater than anteroposterior diameter at the trochanter minor level on both dislocated and unaffected side, anteroposterior diameter was greater than mediolateral diameter on both dislocated and unaffected side at the distal of trochanter minor. The narrowest diameter of the femoral intramedullary canal on the dislocated side was wider than the other side. Also at the level of 20 mm distal to the trochanter minor, mean cortical thickness was also found significantly thin on the dislocated side. Anteroposterior diameter, thickness of anterior and posterior lips, depth and volume of acetabulum on the dislocated side was found lesser than the unaffected side. The most anatomical failure was detected in posterior lip thickness when compared the dislocated side and unaffected side. Volume of acetabulum on the unaffected side was 2.3 times greater than dislocated side. The differences of volume and bone structure of acetabulum reveals the difficulty of appropriate positioning for the acetabular component during total hip arthroplasty. In addition to the structural anatomical changes due to high dislocation, deterioration of many functions such as body posture and walking physiology, the weight load on the dislocated side decreases and this leads to inadequate bone development on the affected side. This situation should be considered for avoiding complications during total hip arthroplasty. Multi-slice computerized tomography assessment may be beneficial in the preoperative period in order to perform an easier surgical procedure, reduce the risk of postoperative complications, and increase the success of surgery, in patients undergoing total hip arthroplasty.