Defibrotid' in NK (Natural Killer) hücrelerinin antikandidiyal aktivitesine etkisi
- Tez No: 37923
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. KEVSER PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
NK hücreleri, sitotoksik effektörler olarak immün sistemin etkin bir bileşenidir. Çeşitli tümörlere, nakledilen organ veya dokuya karşı gösterdikleri tepkimeler yönünden önem taşırlar. Dolayısıyla, NK hücrelerinin aktivitelerini düzenleyici moleküllerin saptanması klinik yönden Önemlidir. Defibrotid endotel hücrelerinde güçlü bir etkiye sahip bir maddedir. Bu çalışmada Defibrotid'in NK hücrelerinin sitotoksisitesine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, aiıtikandidiyal Kolorimetrik İndeks yöntemiyle, Defibrotid ile muamele edilmiş lenfositlerde NK antikandidiyal aktivitesi belirlenmiştir. Defibrotid'in NK üzerindeki etki mekanizmaları Verapamil, TMB-8 ve Pertussis Toksin aracılığıyla incelenmiştir. Defibrotid'in NK antikandidiyal aktivitesini önemli ölçüde arttırdığı belirlenmiştir. Defibrotid etkisinde kalsiyum kanallarının oynadığı rol saptanmıştır. Kalsiyum kanallarının kapatılması, Defibrotid'in antikandidiyal aktivitesini % 39.2 oranında baskılayabilmektedir. Bu oranda baskılamaya 40 |iM/100 ml Verapamil dozu ile ulaşılmıştır. TMB-8, Defibrotid'in antikandidiyal aktivitesinde artışa yol açmıştır. Pertussis toksin ise, Defibrotid'in antikandidiyal aktivitesinde %10.7'lik bir azalmaya yol açmıştır.Sonuç olarak, Defibrotid'in bir NK hücresi aktivatörü olduğu belirlenmiştir.Aktivatör etkisinde kalsiyum kanallarının katkısı olduğu, hücre içi kalsiyumunun ise zıt yönde etki yaptığı görülmüştür.Pertussis toksin aracılığı ile sağlanan hücre içi c-AMP artışının Defibrotid'in antikandidiyal aktivitesini %10.7 oranında baskıladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUJMMAE¥ NK cells constitute the first line of defense against foreign antigens. As cytotoxic effectors they are an effective component of the immune system. They are of prime importance due to their reaction to tumors, transplanted organs or tissue. Therefore, it is clinically important to describe molecules regulating the activities of NK cells. Defibrotid is a potent molecule acting primarily on endothelial cells. In this study the effect of Defibrotid on NK cell cytotoxicity was determined. With this purpose, the NK anticandidial activity of lymphocytes treated with Defibrotid was determined by Anticandidial Colorimetric Index Assay. The mechanism of action of Defibrotid of NK was investigated through Verapamil, TMB-8 and Pertussis Toxin. It was determined that Defibrotid significantly augments NK anticandidial activiy. The role of calcium channels in the action of Defibrotid was also investigated. Blocking the calcium channel inhibits anticandidial activity of lymhpocytes treated with Defibrotid by 39.2%, and this inhibition is achieved by using 40 (xM/100 \i 1 of Verapamil. TMB-8 increases anticandidial activity of lymphocytes treated with Defibrotid. On the other hand, pertussis toxin, leads to a reduction of 10.7% in the anticandidial activity of lymphocytes treated with Defibrotid. 49It is concluded that Defibrotid is an activator of NK cells. It was observed that, calcium channels have a role in this activation process, whereas, intracellular calcium has an opposite effect. Increasing the intracellular c- AMP level through pertussis toxin inhibits anticandidial activity by 10.7%. 50