Kronik obstrüktif akciğer hastalığı oluşturulmuş deneysel sıçan modelinde bazı endojen vazokonstriktör ve vazodilatör maddelerin düzeyleri üzerine defibrotid'in etkisi
Effects of defibrotide on some endogenous vasoconstrictory and vasodilatatory substances in a rat model with experimentally induced copd
  1. Tez No: 863677
  2. Yazar: NİHAL ENŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Göğüs Hastalıkları, Physiology, Physiopathology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
KOAH ekstrapulmoner organlarda da zararlı etkileri görülebilen, sistemik inflamasyonla karakterize bir hastalıktır. ACE inhibisyonunun oksidatif stresi azaltarak inflamasyonda yararlı etkiler gösterebileceği düşünülmektedir. Defibrotid(DF) antitrombotik, trombolitik, anti-iskemik, anti-inflamatuar, anti-apoptotik özellikleri bulunan polidispers oligonükleotittir. Bu tez çalışmasında, sıçanlarda KOAH oluşturularak; KOAH'ın akciğerlerin solunum dışı fonksiyonlarındaki etkileri ve DF'nin bu etkilerle ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. 80 adet sıçan Kontrol, Kontrol+DF, KOAH, KOAH+DF olarak dört gruba ayrıldı. Sıçanlara intratrakeal elastaz verilmesini takiben SO2 maruziyetiyle deneysel KOAH oluşturuldu. DF verilen ve verilmeyen gruplardan, eşit sayıda ayrı ayrı arteryel ve venöz kan alındı. Örneklerde anjiotensin-I, anjiotensin-II, ACE, histamin, bradikinin ve siyalik asit düzeyleri ölçüldü. KOAH+DF grubunda arteryel anjiotensin-I düzeyleri Kontrol grubunun arteryel düzeylerine göre düşük bulundu. KOAH grubunun venöz anjiotensin-II düzeyleri, Kontrol+DF grubunun venöz düzeylerinden düşüktü. KOAH+DF grubunun venöz anjiotensin-II düzeyleri Kontrol+DF grubunun venöz düzeylerinden düşük, arteryel düzeyleri ise Kontrol+DF grubunun arteryel düzeylerinden düşük olarak bulundu. Kontrol+DF grubunun venöz ACE düzeyleri, Kontrol grubunun venöz düzeylerine göre düşük bulundu. KOAH oluşturulan grubun arteryel histamin düzeyleri Kontrol grubunun arteryel düzeylerinden düşük bulundu. DF verilmesiyle arteryel düzeyler Kontrol grubundaki düzeye yükselmiştir. Kontrol grubunda arteryel kanda siyalik asit düzeyleri venöz kana göre daha yüksek bulundu. Bulgularımız akciğerlerde dolaşıma katılan SA'in perifere göre daha fazla olduğunu göstermektedir. KOAH'ta DF uygulamasının SA düzeyleri üzerine etkisi gösterilememiştir. Bulgularımız KOAH'ta, akciğerlerde lokal RAS aktivasyonu olduğunu düşündürmektedir. DF normal sağlıklı koşullarda ACE'yi, pulmoner hasar olduğunda ANG-II'yi azaltıcı etki göstermiştir ve DF uygulaması anjiotensin-II aracılı inflamatuar olayları azaltabilir. KOAH modelimizde, azalmış arteryel histamin düzeylerinin DF uygulamasıyla kontrol değerlerine yükselmesi, DF'nin akciğerlerin inflamasyonu sürecinde olumlu etkiler gösterebileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
COPD is a disease characterized by systemic inflammation that harmful effect in extrapulmonary organs. It is thought that ACE inhibiting has potent benefits, will reduce inflammation by decrease oxidative stress. Defibrotide is a polydisperse oligonucleotide possessing antithrombotic, antiischemic anti-inflammatory and antiapoptotic properties. In the present study, effects of COPD on pulmonary functions other than respiration and the implication of DF were assessed in rats with experimentally induced COPD. 80 rats were divided into four groups (Control, Control+DF, COPD, and COPD+DF). In COPD and COPD+DF groups, COPD was induced by exposure to SO2 following intratracheal application of elastase. Arterial and venous levels of Angiotensine-I, Angiotensine-II, ACE, histamine, bradykinine and sialic acid were estimated. In-group (COPD+DF), arterial Angiotensine-I was decreased compared to control group. In COPD group, venous Angiotensine II was lower compared to control+DF. In COPD+DF group venous and arterial ATII levels were lower compared to control+DF. Venous ACE in Control+DF was reduced compared to Control group. Whereas arterial Histamine in COPD group was lower than control, COPD+DF had no significant difference compared to control. In the control group, arterial sialic acid levels were higher than venous levels. No effects of DF on SA levels in COPD could be demonstrated. Our findings suggest that in COPD local RAS activation occurs. DF reduced ACE in healthy tissue and ANG II in pulmonary damage; thus, DF may reduce inflammation mediated by ANGII. In COPD, enhanced histamine levels by administration of DF suggest that DF has beneficial effects of on the inflammation of lungs.