Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon ve çevresinde mide adenokarsinom hastalarının epidemiyolojik analizi
Epidemiology of gastric adenocarcinoma in eastern part of the Blacksea Region, Trabzon and the surrounding area
  1. Tez No: 379230
  2. Yazar: ESRA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mide adenokarsinomu midenin benign ve malign lezyonları arasında en sık görülen tümörüdür. Bu tümörlerde risk faktörlerinin araştırılması coğrafi, etnik ve sosyoekonomik olarak farklı dağılım göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada 2008-2012 yılları arasında KTÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda mide adenokanseri tespit edilen 18-70 yaş aralığındaki hastaların epidemiyolojik bulgularının retrospektif olarak (yaş, cinsiyet, risk faktörleri, tanı anındaki evre…vb) gözden geçirilmesi amaçlandı. Mide adenokarsinomunun 50 yaşından sonra artmakta ve 50-60 yaşları arasında en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Bizim çalışmamızda da hastaların %84'ünün 50 yaş üzerinde olduğu görülmüş olup hastaların %52,3'ü evre IV olarak tespit edilmiştir. Ayrıca hastalarımızda, mide adenokarsinomu lokalizasyonu en sık antrum ve korpusta olduğu görülmüştür. Çalışmamızda hastalığın evreleri ile tümör marker yüksekliği arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bu bulgular tümör markerlarının hasta takibinde kullanılabileceği önerisini desteklemektedir. Çalışmamızda helikobakter pilori varlığı ile tümör lokalizasyonunun antrum ve korpusta daha sık olduğu ve histopatolojik olarak intestinal tipin daha fazla görüldüğü saptanmış olup literatür ile uyumlu bulundu. Prospektif ve randomize çalışmalar H.pylori eradikasyonu sonrası gastrik kanserlerin anlamlı olarak azaldığını göstermektedir. Çalışmamız retrospektif olarak yapılmış olup belirlenen konularda güncel klinik uygulamayı etkileyecek kesin sonuçların çıkarılması için prospektif ve randomize-kontrollü çalışmaların yapılması uygundur.
Özet (Çeviri)
Gastric adenocarcinoma is the most common tumors between benign and malignant lesions of the stomach. To investigate risk factors is important as gastric cancer has significant geographical, ethnic and socio-economic differences in distribution. In this study, we aimed to review epidemiological data (age, gender, risk factors, stage at diagnosis, etc ...) of the patients who are 18-70 years diagnosed gastric adenocarcinoma by Department of Gastroenterology and Department of General Surgery of KTU Faculty of Medicine between the years of 2008-2012. Gastric adenocarcinoma is increasing over the age of 50 and peaking at the ages of 50-60. In our study, 84% of patients were found to be over the age of 50 that 52.3% of patients were identified as stage IV. In addition, in our study, the most frequent localization of gastric cancer was found in the antrum and corpus. In our study, the relationship between the stage of disease and tumor marker elevation was found statistically significant. These findings support that tumor markers can be used in patient monitoring as suggested already. In our study, the tumor localization and the existence of helicobacter pylori is more often in antrum and korpus and histopathologically intestinal subtype was found more frequent and it was consisted with the literature. Prospective and randomized studies indicate that gastric cancers significantly reduced after eradication of H.pylori. Our study was a retrospective study therefore, prospective and controlled-randomized trials are required to draw substantial conclusions on issues specified that can affect current clinical practices.