Kronik periodontitis ve obezitenin; total antioksidan/oksidan seviye ve oksidatif stres indeksi üzerine etkileri
The effects of chroni̇c peri̇odonti̇ti̇s and obesi̇ty on total anti̇oxi̇dant/oxi̇dant status and oxi̇dati̇ve stress i̇ndex
  1. Tez No: 379262
  2. Yazar: EDA ÇETİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ERCIYAS, PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Obezite ve periodontal hastalık özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşam kalitesini olumsuz etkileyen iki önemli hastalıktır. Son yıllardaki çalışmalar, her iki hastalıkta da enflamatuar komponentlerin mevcudiyeti hipotezinden hareketle, periodontal hastalık ve obezite arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır.Bu çalışmanın amacı klinik periodontal parametreler ve oksidatif durum ışığında, periodontal hastalık ve obezite arasındaki ilişkinin patofizyolojisi ile ilgili yeni verilere ulaşmaktır. Çalışma protokolu doğrultusunda her bir grupta 20 kişi olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Gruplar şu şekilde idi; periodontal olarak sağlıklı ve normal ağırlıklı bireylerden oluşan grup (S), periodontitisli ve normal ağırlıklı grup (KP), periodontal olarak sağlıklı ancak obez bireylerden oluşan grup (O), periodontitisli obez bireylerden oluşan grup (OKP). Klinik periodontal parametreleri kaydedilip serum, tükürük ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri alındı. Lokal ve sistemik total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi(OSİ) düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü. Klinik periodontal parametreler incelendiğinde, obezitenin bu parametreler üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı düşünülmektedir. Serum ve tükürük TAS, TOS ve OSİ değerlerinde gruplar arası istatistiksel anlamlı farklılığa rastlanmadı (p>0,05). DOS TAS değerleri S grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Both obesity and periodontal diseasare significant diseases that affect the quality of life, especially in developing countries. Because both disease have an inflammatory component, recent studies focus on the relationship between obesity and periodontal disease. The aim of this study is to determine the patophysiological relationship between obesity and periodontal disease by evaluating the clinical periodontal parameters and oxidative status. According to the study protocol, four groupseach ofwere consisted of twenty participants were formed. Groups were as fallows; periodontally healthy patients with normal weight (H), patients with chronic periodontitis and normal weight (CP), periodontally healthy patients with obesity (O) and patients with chronic periodontitis and obesity (OCP). Clinical periodontal parameters were recorded and serum, saliva and gingival crevicular fluid (GCF) samples were obtained. Local and sistemic levels of total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSİ) were determined biochemically. The clinial periodontal parametres were examined, and we observed that obesity don't have statistically significant affect on these parametres. TAS, TOS and OSİ valuesin serum and salivary were not statistically significant among the groups (p>0,05).