Tiyatro kazısı sikke buluntuları ışığında Olba Kenti yerleşim tarihi
The settlement history of the City of Olba in the light of coins found in theater excavations
- Tez No: 379280
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dağlık Cilicia Bölgesi'nin Doğu kesiminin geçirdiği tarihsel süreçler birçok çalışmaya konu olmakla birlikte, halen arkeolojik veriler bakımından kısıtlı sayılabilecek evreleri tespit edilebilmiştir. Bölgedeki en erken tarihsel bilgiler ve arkeolojik verileri Geç Hellenistik-Erken Roma İmparatorluk Dönemi'ne dayanan Olba kentine ait sikkelerden örnekler özel koleksiyonlarda, kataloglarda yer almaktadır. Ancak, bunların Olba'da yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen örnekleri henüz tanınmamaktadır. Tezin konusu olan 2010-2012 yıllarında Olba kenti tiyatro kazılarında bulunan ve tez kapsamındaki katalogda yer alan Roma ve Bizans Dönemi sikkeleri, kentin yerleşim tarihi hakkında nitelikli bilgiler sunmaktadır. Olba Antik Kenti'ne ait ilk sistemli kazılar sonucu ele geçen sikkeler konusunda yapılan ilk çalışma olan bu tez, kentin tiyatrosunda gerçekleştirilen kazılarda bulunan sikkeleri kapsamaktadır. Stratigrafik kontekst içinde ele geçmemiş olan bu sikkelerin analiz edilmeleri sonucunda bu buluntu grubu, kentin yerleşim tarihinin tanığı olması bakımından önemlidir. Ayrıca Olba'da tiyatro kazılarında ele geçen başka bölge ve kentlere ait Roma şehir sikkeleri, Olba kenti ile farklı coğrafyalar arasındaki ilişkileri göstermektedir. Olba'da bulunan Roma İmparatorluk ve Bizans sikkeleri yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerden kentin etkilendiğini yansıtmaktadırlar. Sikke buluntuları ile de doğrulanmakta olduğu gibi Olba kentinin 7. Yüzyıl sonlarında terk edilmiş olması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Cilicia, Dağlık Cilicia, Olba, Yerleşim Tarihi, Sikke
Özet (Çeviri)
The historical periods of the eastern part of the rough Cilicia region is not only the subject of many studies, but also its many periods, which are considered limited in terms of archaeological datas, have not yet been fully investigated. The earliest historical informations and archaeological evidences in the region and coins from the city of Olba and based on the Late Hellenistic-Early Roman Imperial period, are included in private collections and catalogues. However, some samples found during archaeological excavations in Olba have not yet been identified. Roman and Byzantine coins included in the catalogue of the this thesis, and which were found during theater excavations of Olba city during 2010-2012 are the subject of the present thesis and offer sufficient information about the settlement history of the city. This thesis, which is the first study about coins obtained as a result of first excavations from the ancient city of Olba, includes coins found during excavations carried out in the theater of the city. This evidence/data, obtained as a result of analysis of these coins, and which are not found in the stratigraphic context but is important in terms of being evidence of settlement in the city. Also, Roman coins obtained in theater excavations of Olba city and belonging to other cities and regions shows the relationship between the city of Olba and different regions. Roman Empire and Byzantine coins found in Olba reflect the image of the city as one shaped by political and economic developments. The city of Olba must have been abandoned at the end of the 7th century which is confirmed by the findings of coins. Key Words : Cilicia, Rough Cilicia, Olba, Settlement History, Coins