Piyasada bulunan naproksenin dozaj formlarının in vitro değerlendirilmesi ve menstrual siklus şikayetlerinde kullanımı
- Tez No: 37929
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
73 ÖZET w^^--ammmmm-^mmm-mm Nonsteroidal antiinflamatuar bir ajan olan Naproksenin tablet ve supozituar şekillerinin in vitro dissolüsyon yöntemi kullanılarak değerlendi rilmesi yapılmıştır. Değişik firmalardan alınan tabletlerden zamana karşı çözünen miktarların yüzdesi ve çözünürlük hız sabiteleri bulunmuştur. İki ayrı firmanın supozituarlarının karşılaştırılmasında ise zama na karşı serbestlenen miktarların yüzdesi ve çözünürlük hız sabiteleri bulunmuştur. Firmalar arasında tablet ve supozituarların çözünürlük hız sabite lerinde ve zamana karşı çözünen miktarlarının yüzdesinde bazı farklar görülmüştür. Ayrıca Naproksen Sodyum 275 mg tabletlerinin adet şikayetlerin- deki etkileri değerlendirilerek vitamin Bj verilen grup ile karşılaştırılmış- tır. 15-45 yaşları arasında 64 hasta üzerinde yapılan bu çalışmada hastaların adet öncesi ve adet dönemindeki şikayetleri değerlendirilmiştir. İlaç kullanıldıktan sonra aynı şikayetler üzerinde tekrar değerlen dirme yapılmıştır. Naproksen Sodyumun antiinflamatuar ve analjezik özelliklerin den dolayı kadın hastalarda adet öncesi ve adet sırasındaki kullanımının Bt vitaminine göre daha üstün özellikleri ve etkileri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY In this study, tablet and suppository forms of Naproxen tablet which is a nonsteroidal antiinflammatory agent, have been evaluated by using in-vitro dissolution method. Percentage dissolved versus time and dissolution rate constants of tablets of various companies have been calculated. In the comparison of suppository forms of two different companies, percentage released versus time and dissolution rate constants have been found. Some differences have been found in the dissolution rate constants and percentage dissolved versus time among the tablets and suppositories of the companies. In addition to this, the effects of Naproxen Sodium 275 mg tablets on menstrual cycle problems has been evaluated and compared with the control group. In this study, pre-menstrual and menstrual cycle complaints of 64 patients between ages of 15-45 have been evaluated. This evaluation on the same complaints has been repeated after the drug usage. Due to the anti-inflammatory and analgesic properties of Naproxen Sodium, its usage has been evaluated in pre-menstrual and menstrual period. It was found most effective in pre-menstrual and menstrual period when compared with vitamin Bv