Francis tipi türbin tasarımı ve yönlendirme kanat açısının türbin tasarım parametrelerine etkisinin sayısal analizi
Numerical analysis of the effects of francis turbine design and blade angle on the constructional turbine parameters
  1. Tez No: 379344
  2. Yazar: SELÇUK KEÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN, PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Enerji, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hidroelektrik santrallerde enerjinin etkin dönüşümünü sağlayan türbinler karmaşık yapıları ve tasarımları bakımından önem taşıyan bileşenlerden biridir. Bu çalışmada hidroelektrik santraller için düşü ve güç gibi temel parametreleri belirli olan bir Francis tipi türbin ve çıkış borusu için akış analizleri hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) hesapları yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı türbinden maksimum gücü elde edebilmek için optimum yönlendirme kanat açısının ve rotor kanat sayısının tespitidir. Yapılan analizde türbin rotor kanat sayısı 17 (Model-1) ve 20 (Model-2) alınarak yönlendirme kanat açısının (12o-48o) değişiminin türbin karakteristikleri (hız, basınç, tork, verim ve güç gibi) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Maksimum güce ulaşırken rotor kanatlarında oluşan eşdeğer gerilmelerin malzeme dayanımı üzerindeki etkileri de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turbines that provide the efficient conversion in hydroelectrical power plants are one of the most significant components in terms of their complex structure and design. In this study, flow analysis and fluid dynamics calculations for Francis type turbine and its outlet pipe that has pre-determined basic parameters such as head and powere were performed. The main objective of the study was to determine the optimum blade angle and rotor blade number to obtain maksimum power from the turbine. In the study, considering the rotor wing angle as 17 (Model-1) and 20 (Model-2), the impacts of the alterations in the directed blade angle (between 12-48) on the characteristics of the turbine (velocity, pressure, efficiency, power etc.) were analysed. Apart from that, effects of the equivalent stresses while reaching the maximum power on the material durability were also inspected.