Konya Altınapa Barajı ile Dere H.E.S. bendi arasındaki düşüden yararlanarak bir hidro elektirk santralı tasarımı ve Francis tipi türbin projesi
  1. Tez No: 514715
  2. Yazar: FARUK KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKBAY TUĞAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada mevcut bir barajdan elde edil en ortalama 7. debi ~ort-= 1,345 m.?/s ve barajdan 5 km ileride elde edilen brüt düşü Hbrüt: 57,7 m. değerleri ile bir hidro-elektrik santralının kurulması incelenerek }.:'rancis tipi türbin projelendirilmesi yapılmıştır. Barajdan suyun alınarak 5 km ilerideki yükleme havuzuna en az bir kayıpla nakledilmesi, isale hattı borusu ve cebri boru ekonomik çaplarının bulunması incelenmi ş tir. Santralın barajdan yaklaşık 5 km ileriye kurulmasının sebebi suyun barajdan çıktıktan sonra tekrar çelik borulara alınarak arıtma tesisine nakledilmekte ve arıtılarak i çme ve kullanma suyu olarak sarfedilmektedir.Bundan dolayı en ekonomik ve maksimum düş ilnün elde edilece ği yerde santralın kurulması daha avantajlı olmaktadır. Çalışmada su türbinleri teorisinden bahsedilerek tijrbinin komple olarak bütün parçalarının projelendirilmesine g idilmiştir. Projelendirme esnasında mevcut dökiiman ve kaynakların yetersiz kalması neticesinde bazı kısımlar tam olarak açıklanamamıştır . Bazı kaynaklarda verilen maliyet hesaplarına göre tesisin yaklaşık maliyeti hesaplanarak mevcut faiz oranına göre rantabıl oldut!;u ~österilmiştir. Çalışmada ki.içine p;i.içlü bir Francis tipi türbin projelendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the establishment ofa hydrolic pover plant is investigated with the values of avarage discharge obtained (~ort = 1,345 rn3/s) from a remainin~ dam and the overall pressure head obtained (llbrü t -= 57, 7 rrı) from a dam es tablishcal fi ve kilometers a 1 -ıay . :ı:hen the desing of a türbine of Francis type is made. After taking the wate~ from the dam, for carrying the water with a minimum loss to the loading room ata distance of 5 kilometers to find the ekonomical diameters of ~he carriage line pipes and the forced pipes are investigated. 'l'he purpose of the establishment of the power plant at a distnnce of 5 kilometers away from the dam are these : After the water is taken from the power plant it is again taken t o the steel pipes and transferred to the purification plant and after the puri.fica tion it is used as a dirinking and service wa ter. For this reason, where the rnost economical and maximum pressure head is obtained, the establishment of the power plant is advantar: ous. In the work, mentioninı:ı; the theories ofwa ter tiirbines, the desing of all parts of türbines are made . Where the available doeuments are not satisfactory, seme parts of the desing are not investigated is detail. According to the seme financial calculation given in some reference,the average financial value of the plant is calculated and foun