Doğum korkusunun derecesine göre gebelerin öz-yeterlilik algısının karşılaştırılması
Comparison of the self-efficacy perceptions of pregnant women based on degree of the fear of delivery
  1. Tez No: 379377
  2. Yazar: MERVE LAZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EJDER APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Doğum Korkusunun Derecesine Göre Gebelerin Öz-yeterlilik Algısının Karşılaştırılması Amaç: Bu araştırmanın amacı doğum korkusunun derecesine göre gebelerin öz-yeterlilik algılarını karşılaştırmak ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı nitelikte olup evrenini Erzurum Nenehatun Kadın-Doğum Hastanesi'ne bir yıl içerisinde prenatal kontrol için başvuran gebeliğinin 28-40. haftalarında olan tüm gebeler oluşturmuştur. Araştırma 456 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket formu, WİJMA Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeğinin A versiyonu ve Doğum Eyleminde Öz-yeterlilik Ölçeği kısa versiyonu kullanılmıştır. Bulgular: Doğum korkusu düşük olan gebelerin WİJMA Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeğinin A versiyonu ölçeği puan ortalamasının 61.88±13.35, Doğum Eyleminde Öz-yeterlilik Ölçeğinin Sonuç Beklentisi alt boyutu puan ortalamasının 132.60±22.36, Yeterlilik Beklentisi alt boyutu puan ortalamasının 84.90±27.43 ve ölçek toplam puan ortalamasının ise 217.50±40.31 olduğu saptanmıştır. Doğum korkusu yüksek olan gebelerin WİJMA Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeğinin A versiyonu ölçeği puan ortalamasının 115.98±15.92 Doğum Eyleminde Öz-yeterlilik ölçeğinin Sonuç Beklentisi alt boyutu puan ortalamasının 116.82±32.99, Yeterlilik Beklentisi alt boyutu puan ortalamasının 52.74±28.26 ve toplam puan ortalamasının ise 169.57±44.26 olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda doğum korkusu yüksek olan ve düşük olan gebeler arasında WİJMA doğum beklentisi/deneyimi ölçeğinden elde edilen puan ortalamaları arasındaki farklılığın anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Self-efficacy Perceptions of Pregnant Women based on degree of the Fear of Delivery Aim: The objective of this study is to compare the self-efficacy perceptions of pregnant women based on degree of the fear of delivery and to determine the relationship between them. Material and Method: The population of this descriptive study consisted of all pregnant women who were in the 28th-40th gestational week and had applied to Erzurum Nenehatun Maternity Hospital for a prenatal examination within the last one year. The study was completed with 456 pregnant women. Questionnaire, version A of the WIJMA Delivery Expectancy/Experience Questionnaire, and the short version of the Scale of Self-efficacy in the Action of Delivery were used to collect the data. Results: In the pregnant women with low fear of delivery, the mean scores were determined as follows; 61.88±13.35 for version A of the WIJMA Delivery Expectancy/Experience Questionnaire, 132.60±22.36 for the subscale“Outcome Expectation”of the Scale of Self-efficacy in the Action of Delivery, 84.90±27.43 for the subscale“Efficacy Expectation”, and 217.50±40.31 for the overall scale. In the pregnant women with high fear of delivery, on the other hand, the mean scores were determined as follows; 115.98±15.92 for version A of the WIJMA Delivery Expectancy/Experience Questionnaire, 116.82±32.99 for the subscale“Outcome Expectation”of the Scale of Self-efficacy in the Action of Delivery, 52.74±28.26 for the subscale“ Efficacy Expectation”, and 169.57±44.26 for the overall scale. As a result of the study, the difference between the mean scores obtained from the WIJMA Delivery Expectancy/Experience Questionnaire was significant among the pregnant women with high and low fear of delivery.