Doğum eyleminde alt sırt bölgesine uygulanan derisel terapi yöntemlerinin doğum ağrısı algısına ve doğumun süresine etkisi
The effects of the application of topical therapy methods to inferior dorsal side in labor action on labor pain perception and time of delivery
- Tez No: 379386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Doğum Eyleminde Alt Sırt Bölgesine Uygulanan Derisel Terapi Yöntemlerinin Doğum Ağrısı Algısına ve Doğumun Süresine Etkisi Amaç: Çalışma doğum eyleminin birinci evresinde sıcak uygulama ve masaj uygulamanın doğum ağrısı algısı ve doğumun süresi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doğum salonunda ve postpartum servisinde 20.05.2013 ile 23.06.2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada sıcak uygulama, masaj uygulama ve kontrol grubuna 40'ar gebe alınmıştır. Verilerin toplanmasında“Gebe Tanıtım Formu”,“Doğum Eylemine İlişkin İzlem Formu”ve“Visüel Analog Skala”(VAS) kullanılmıştır. Bulgular: Gebelere uygulanan derisel terapi yöntemlerinin doğumun aktif ve geçiş fazındaki efasman ve dilatasyon oranlarına, gebelerin vital bulgularına ve fetal kalp atım hızına etkisinin olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Doğumun aktif faz süresi masaj uygulama grubunda 209.63±74.55, kontrol grubunda 223.88±79.44, sıcak uygulama grubunda 173.38±52.29 dakika ölçülmüş ve gruplar arasındaki farkın önemli olduğu belirlenmiştir (p0.05). Doğumun aktif fazındaki VAS puan ortalaması masaj uygulama grubunda 6.43±1.47, kontrol grubunda 8.20±1.28, sıcak uygulama grubunda 4.95±1.63 olarak saptanmıştır. Doğumun geçiş fazındaki ortalama ağrı düzeyi sırasıyla 8.63±84, 9.75±59 ve 7.60±1.06 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of the application of topical therapy methods to inferior dorsal side in labor action on labor pain perception and time of delivery Aim: The study is carried out to determine the effects of hot bag and massage application in the first period of delivery action on delivery pain perception and time of delivery. Material and Method: The study performed as a randomized controlled experimental study in Samsun Women and Child Diseases Hospital delivery room and postpartum service in between 20.05.2013 - 23.06.2014. In the research the groups of hot bag application, massage application and control consists of 40 pregnant women each.“Pregnant Identification Form”, Labor Process Monitoring Form“, and Visual Analog Scala”(VAS) were used for collecting data. Results: Its determined that there is no effects of the treatment of the topical therapy methods on effacement and dilatation rates in active and passage phase of labor, vital findings of pregnant and fetal heart rate (p>0.05). The time of active phase of labor was measured 209.63 ± 74.55 in massage group, 223.88 ± 79.44 in control group, 173.38±52.29 minutes in hot bag application group and its reported an important significance between groups (p0.05). It's established that the mean of VAS in active phase of labor was 6.43 ± 1.47 in massage group, 8.20 ± 1.28 in control group, 4.95 ± 1.63 in hot bag application group. The mean of pain levels in passage phase of labor was determined as 8.63 ± 84, 9.75 ± 59 and 7.60 ± 1.06 respectively.