Tip 1 diyabetli çocukların hastalıklarına yönelik tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The determination of the factors affecting attitudes orienting to the diseases of type 1 diabetic children
- Tez No: 379398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tip 1 Diyabetli Çocukların Hastalıklarına Yönelik Tutumları ve Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi Amaç: Araştırma, Tip 1 diyabetli çocukların hastalıklarına yönelik tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Erzurum'da, bir üniversite hastanesi ve bir eğitim-araştırma hastanesinin pediatrik endokrinoloji polikliniklerinde, Eylül 2013-Haziran 2014 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, belirtilen hastanelerin pediatrik endokrinoloji polikliniklerine kayıtlı olan ve düzenli kontrole gelen 150 Tip 1 diyabetli çocuk oluşturmuştur. Örneklem yöntemine gidilmeden 9-18 yaş grubunda olan, en az ilköğretim 3. sınıf düzeyinde okuma yazma bilen, en az altı aydır Tip 1 diyabet hastalığı tanısı almış olan, zihinsel bir problemi olmayan 104 Tip 1 diyabetli çocuk ile çalışma yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında,“Çocuk Tanıtım Formu”ve“Çocuğun Kendi Hastalığına Yönelik Tutumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Cronbach alpha katsayı hesaplaması kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, çocukların %58.7'sinin 13-18 yaş grubunda yer aldığı, %56.7'sinin kız olduğu, %45.2'sinin 9-12. sınıfta öğrenim gördüğü ve çocukların tamamının insülin kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Determination of the Factors Affecting Attitudes Orienting to the Diseases of Type 1 Diabetic Children Aim: The study was carried out with the aim of determining of the factors affecting attitudes orienting to the diseases of type 1 diabetic children. Materials and Method: The study was carried out descriptivly in pediatric endochronology polyclinics of an educational and research hospital and a university hospital between the dates September 2013 and June 2014 in Erzurum. The content of the study consisted of 150 type 1 diabetic children coming to control to pediatric endochronology polyclinics of mentioned hospital. The study group of the research consisted of 104 type 1 diabetic children who are at 9-18 years of age and being literate at least 3nd class level and having diabetes diagnosis for at least six months and mental without problems. In the collection of study data,“Child Introduction Form”and“Child Attitude Towards Illness Scale”were used. In the assesment of the data, percentage, average, independent-samples t test, Mann-Whitney U test, Kruscal Wallis test and Cronbach alpha coefficiency calculating were used. Results: It was found out that 58.7% of the children were at 13-18 years of age and that 56.7% of the children became girls and that 45.2% of the children were receiving education in 9-12nd class and that all of them used insulin.