Ameliyat sonrası dönemde hastaların hemşirelik bakımını değerlendirmeleri
Evaluations of nursing care of patients hospitalized during the postoperative period
  1. Tez No: 379397
  2. Yazar: ZEHRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİYE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ameliyat Sonrası Dönemde Hastaların Hemşirelik Bakımını Değerlendirmeleri Amaç: Ameliyat sonrası dönemde hastaların hemşirelik bakımını değerlendirmekti. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde olan araştırma, Nisan 2013- Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinin Cerrahi Kliniklerinde yatan 526 hastayla yürütüldü. Veriler; tanıtıcı özellikler formu ve HBDE ile toplanıp; kategorik ölçümlerde sayı ve yüzde olarak, sayısal ölçümlerde ortalama ve standart sapmayla değerlendirildi. HBDE'nin iç tutarlılığını değerlendirmede Cronbach's α, sayısal ölçümlerin karşılaştırılmasında t testi ve ANOVA; ileri analizlerde Post Hoc Dunnet ve Post Hoc LSD testleri kullanıldı. Bulgular: Alt boyutlardan güvenlikte komplikasyon durumuna; fizyolojikte cinsiyet, eğitim durumu ve ameliyat deneyimine; psikososyalde eğitim durumu ve ameliyat deneyimine göre HBDE puan ortalamaları arasındaki fark anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate nursing care of patients hospitalized during the postoperative period. Material and Method: This descriptive study was conducted with 526 patients who were hospitalized in Surgical Clinics of Atatürk University Research Hospital in the province of Erzurum between April 2013 and August 2014. Being collected with form of descriptive characteristics and Nursing Care Assessment Inventory (NCAI), the data were evaluated as number and percentage in categorical measurements and mean and standard deviation in digital measurements. We used Cronbach's α in evaluating the internal consistency of NCAI, t and ANOVA in comparing the digital measurements; and Post Hoc Dunnet and Post Hoc LSD tests in advanced analyses. Results: The difference between mean scores of NCAI was significant according to state of complication in safety; gender, educational status and operation experience in physiological; educational status and operation experience in psychosocial, which are subscales (p0.05).