Ratlarda indometazinle oluşturulan mide ülserlerinde Hippophae rhamnoides L. (Yabani iğde) yaprak ekstresinin antiülserojenik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the antiulcerogenic effects of leaf extract of Hippophae rhamnoides L. indomethacine-induced in the stomach ulcer in rats
- Tez No: 379409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Mide ülserinin görülme sıklığı, tedavi masraflarının fazla olması bunun yanında kesin tedavi yöntemlerinin henüz geliştirilememiş olması onu çekici bir araştırma konusu yapmaktadır. Bu çalışmanın amacı ratlarda indometazin ile oluşturulan ülser modeli kullanılarak Hippophae rhamnoides L.'nin antiülserojen etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda yedi gruptan oluşan 35 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Hippophae rhamnoides L. yaprağı etanol ekstresinden 100mg/kg, 250 mg/kg ve 500 mg/kg (I., II. ve III.) dozlarda ve 20 mg/kg dozda famotidin oral yolla verildikten 5 dakika sonra, 25 mg/kg dozda indometazin oral yolla verilerek ülser oluşumu sağlandı. Kontrol grubu olarak 5 hayvana sadece musluk suyu verildi. Ayrıca beş hayvanada ekstremizin yüksek dozu (500 mg/kg) tek başına uygulandı. Hayvanlar 6 saat sonra sakrifiye edilerek tüm gruplardaki mide örneklerinde SOD enzim aktivitesi, GSH ve MDA seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Ulcer become an interesting research project due to its incidence, high cost of treatement and not discovering any treatement that ultimately recover this disorder. The aim of this study is to investigate antiulserogenic effect of Hippophae rhamnoides L. by formation of ulcer with an indomethacine induced ulcer model. Materyal and Metot: In this study, 35 Sprague Dawley male rat that were divided into 7 groups were used. After Hippophae rhamnoides L. leaf ethanol extracts of 100mg/kg, 250 mg/kg and 500 mg/kg (I., II. ve III.) doses and 20 mg/kg doses of famotidin orally administered, 25 mg/kg doses of indomethacine were orally applied to rats in order to make ulcer. 5 animal of control group only took tap water. In addition to this, the highest doses of our extract was administered to 5 other animals of control group. Animals were sacrified after 6 hour from the administration and SOD enzyme activity, GSH and MDA levels of all samples were measured. Results: İt is determined that three doses of HR and FAM significantly recover the ulcer disease in rats. A significant increase were investigated in GSH and SOD levels of the groups that includes HR leaf alcohol extract. However, MDA level of indomethacine group was found as higher than healthy group while three doses of HR lowered the MDA level. Conclusion: According to our results, we could claim that Hippophae rhamnoides L. leaf ethanol extracts may lowered the free radical formation and oxidative stress in stomach ulcers. Moreover, we can say that II. doses of HR is much more effective than the others.